Lístie na stromoch postupne zmenilo farbu na žltú a oranžovú a ja si pri pohári vína spomínam na jedno chladné, takmer letné popoludnie v mojom obľúbenom Strekove. 17. júna som sa konečne dostal na tzv. Strekovský autentický dvor, ktorý sa už po tretí rok konal na dvore vinárstva Strekov 1075.
Ide o stretnutie tzv. autentistov, vinárov verných prírodným vínam, ktorí pri pestovaní viniča, následnom spracovaní hrozna a výrobe vína rešpektujú charakter danej oblasti – terroiru a snažia sa pri tom správať ekologicky a udržateľne. Pre ich vína sú charakteristické nízke hodnoty síry, použitej pri stabilizácii a nepridávajú ani (cudzie) ušľachtilé kvasinky. Vracajú sa k tradičným miestnym postupom pri výrobe vína, nechávajú napríklad aj biele odrody zrieť na šupkách, vďaka čomu farba bieleho vína tmavne a následne o nich môžeme hovoriť ako o tzv. oranžových vínach. Každé ich víno tak v sebe uchováva charakteristickú správu o jedinečnom mieste svojho vzniku, roku, v ktorom vzniklo i rukopise vinára. (Viac o filozofii slovenských autentistov sa dočítate priamo na ich stránke.)
Na akciu sme cestovali vlakom, zo stanice je to na dvor Strekova 1075 asi 20 minútová prechádzka rýchlejším tempom. Pri ďalšej návšteve zvažujeme, že si zoberieme bicykle a aj deti, lebo podmienky na dvore boli vhodné pre celé rodiny. Pomerne veľký areál vinárstva Strekov 1075 poskytoval dostatok miesta na voľné prechádzanie sa, posedenie pri poháriku, deťom na behanie a hry, aj na sociálne zázemie. Pri vstupe sa kupujú platobné „A“ žetóny a dostanete na zálohu aj sklenený pohár s logom „A“.
Na tomto ročníku dvojicu miestnych strekovských vinárstiev Kasnyik a Strekov 1075 dopĺňal za Slovensko András Mátyás z neďalekej Novej Viesky. Z Českej Republiky sa predstavili vinárstva – Dva Duby a Dlouhé Grefty, z Maďarska vinárstvo Bencze pincészet a z Talianska prišli Dario Prinčič a Franco Terpin. Strekovský autentický dvor je skôr komornejšia akcia s domáckou (priam až intímnou) atmosférou, v protiváhe so živelnou a hlučnou „masovkou“ júlového Strekovského festivalu vína. Aj kultúrny program je podľa toho menej mainstreamový, viac akustický, tento rok hrali zo známejších interpretov napr. Geišbergovci. Okrem vína ste si mohli dať filtrovanú výberovú kávu od komárňanskej pražiarne Green Plantation, ochutnať Marikine lángoše zo Strekova, alebo domáce paštéty, teriny a rillettes od L. Ďurčíka (Chuť sveta). Kasnyikovci navyše doplnili svoju ponuku vín aj o vlastné syry.
Hlavne sa však viedli plodné rozhovory, degustovalo sa a počúvalo výklad priamo od ľudí, ktorí vína tvoria. To je presne tá pridaná hodnota, ktorú oceňujem na podobných podujatiach a dôvod, prečo na ne rád chodím. Svoje prípadne otázky, postrehy a pocity môžem hneď konzultovať s vinárom. Zuzka vyhľadávala čo najmenej (ako ona hovorí) „kyslé“ vína. Tu treba povedať, že pri prvých stretnutiach s autentickou vinárskou tvorbou budete ťažko hľadať „ľúbivé“ vína. Autentické vína sprevádza až akási „drsnosť“ v chuti, typická pre ručne robené vína v malom a ktorú často zahladzujú práve moderné technológie a postupy v komerčných vinárstvach. Na túto chuť si treba zvyknúť a naučiť sa jej rozumieť podobne ako je to pri iných domácich remeselných produktoch, pri ktorých sme si už zvykli na ich uniformnú a nekonfliktnú chuť z priemyselnej výroby. Odporúčam vám zoznámiť sa s autentickými vínami a skúsiť im prísť na chuť, lebo s nimi (podobne ako pri výberovej káve) objavíte nové možnosti, ktoré vám pozitívnym spôsobom ovplyvnia kvalitu života a rozšíria obzory.
Strekov má pre mňa zvláštnu „magickú“ atmosféru. Nie je to len všade znejúcou kombináciou maďarčiny a slovenčiny, iste k tomu prispieva aj ráz krajiny a zvláštne svetlo v tejto južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Nad dedinkou vyrastá fotogenická vínna hora s malými vinárskymi domčekmi uprostred úhľadných rovnobežných tratí vinohradov. Už pri prvej návšteve mi ten pohľad utkvel v hlave a po stretnutí s miestnymi vinármi a ochutnávke ich vín som vedel, že sa sem budem vždy rád vracať. Autentický dvor je skvelou príležitosťou spoznať jednu z tvárí Strekova. Pri rozhovoroch s autentistami môžete lepšie pochopiť ich prácu, tradície, spätosť s krajinou a hlavne snahu o ich udržateľnosť.
Autentický dvor je skvelou príležitosťou spoznať jednu z tvárí Strekova.
V neposlednom rade mi je sympatická vzájomná podpora miestnej komunity vinárov, ale aj ostatných remeselníkov a výrobcov, tak málokedy videná na Slovensku, kde sa častokrát stretávame skôr so závisťou a ohováraním v rámci jednej dediny či ulice. Verme, že v tomto duchu ostane autentický nielen Strekov, ale aj celá slovenská vinárska obec. Ponúknuť máme čo. Už len, aby bolo komu.
Fotogaléria: