Musím sa ešte vrátiť k prvým dňom tohoto roka a k dezertu, ktorý som už z časových a kapacitných dôvodov nestihla na Silvestra upiecť. Mal byť pôvodne narodeninový, čiastočne ako prekvapenie, čiastočne na želanie. Nie je to žiadna okázalá torta, preto som nechcela nič ponechať na náhodu a rozhodla som sa do tohoto „koláča“ zainvestovať a pripraviť ho z pôvodných anglických surovín. V M&S som poctivo nakúpila všetky typy cukrov, dokonca aj „self-raising“ múku a prášok do pečiva. Kúpila som aj pravú vanilku, lahôdkové (mäkké) sušené slivky.
Netuším teda, ako tento koláč chutí zo slovenskej múky a cukru. Išla som na istotu a chcela maximálne napodobniť skvostný chuťový zážitok, ktorý sme mali v Prahe a musím povedať, že sa mi to dokonale podarilo. Koláč i recept sa osvedčili a keďže chcel manžel zobrať tento dezert do práce ako pohostenie pre kolegov, robila som ho hneď dvakrát. „Koláčik“ vraj spôsobil ošiaľ – dokonale totiž klame telom. Za normálnych okolností by ste oň nezavadili pohľadom. Pôsobí nenápadne a obyčajne. Ale keď vám ho niekto ponúkne a ochutnáte, stratíte reč. A tieto reakcie ľudí je naozaj zábavné sledovať. Ako ticho stoja a neveria vlastným zmyslom. Čistý chuťový šok.
Niet sa čo čudovať, sticky toffee pudding vyhral minulý rok v čitateľskom hlasovaní časopisu delicious. o najpopulárnejší britský dezert. Kto by to povedal do nudného britského „pudingu“, že? Manželovi kolegovia sa ma už pýtali, čo bude ďalej? Ako chcem tento zážitok u nich prekonať? Je dosť pravdepodobné, že ho už neprekonám, ale keďže si pýtali recept, môžu si ho aspoň zopakovať.
Sticky Toffee Pudding
- 75 g masla
- 180 g sušených sliviek alebo datlí
- 1 lyžička sódy bikarbóny
- 75 g cukru „golden caster“
- 75 g cukru „light muscovado“
- 2 vajcia
- 180 g múky „self-raising“
- 1 lyžička prášku do pečiva
- štipka soli
Karamelová „toffee“ omáčka:
- 125 g masla
- 80 g cukru „dark soft brown“
- 40 g cukru „golden caster“
- 1 vanilkový struk
- 200 ml smotany na šľahanie
Rúru si predhrejeme na 160°C. Zapekaciu misu alebo formu na koláč vymastíme. Sušené, vykôstkované slivky alebo datle nasekáme nadrobno, zalejeme 275 ml horúcej vody, posypeme sódou bikarbónou a necháme napučať.
Zmäknuté maslo si vymiešame s cukrami dopenista, potom postupne zašľahávame po jednom vajcia, zamiešame múku s práškom do pečiva a soľou a nakoniec do zmesi vlejeme napučané slivky aj s vodou. Dobre premiešame a vylejeme do pripravenej vymastenej zapekacej misy. Pečieme 30 – 35 minút, kým sa cesto nezačne oddeľovať od okrajov.
Medzitým si spravíme karamelovú omáčku. V hrnci s hrubým dnom si rozpustíme maslo, pridáme cukry a nakrojený a vyškrabaný vanilkový struk. Miešame, kým sa cukor nerozpustí. Potom vlejeme smotanu a varíme silným varom asi 5 minút do zhustnutia.
Upečený, ešte teplý koláč zalejeme teplou omáčkou a veľkou lyžicou nakladáme jednotlivé porcie, alebo porcie teplého koláča zalievame teplou omáčkou až v servírovacích miskách.
Tiez som robila kedysi davno,myslim,ze mam recept aj na MMB,len pod inym nazvom..ja som robila z datli a islo tam este aj kakao k ostatnym surovinam..a veru ,bola to dobrota :)..hlavne ta omacka tomu dodava este vacsie grady,takze si viem predstavit,ze ta manzelovi kolegovci chvalia do nebies 🙂 a ja tu slintam tiez 🙂
Aj ja som ho dovtedy jedla len z datlí. Jožko nemá datle rád a hoci si myslím, že by ich tam vôbec neodhalil, uvedomila som si, že sušené slivky majú sviežejšiu, kyslastú chuť, ktorá tento veľmi sladký koláč trochu odľahčí.
Omáčka je naozaj kalorická bomba, ale celkovo toto nie je dezert na každý deň, takže týmto všetkých vyzývam k striedmosti 🙂 výnimočne, raz za rok je to ale absolútne OK.
Jednoduché a nenápadné veci milujem a toto MUSÍ chutiť skvostne! Zuzana, Ty si nastolila tak vysokú latku na záver roka, že sa sa na Teba nebudem chytať ani o 5 ďalších rokov! Teším sa na na ďalšie posty 🙂
Veď práve, aj ja som už teraz v strese, že čo budem ďalej robiť – a pritom som chcela rok 2013 poňať veľmi skromne a minimalisticky, eh…
A ďakujem!
Uz na prvy pohlad uspech zaruceny, takze dakujem za tip. K tym „speci“ surovinam, self-raising flour obsahuje prasok do peciva a sol. Je teda potrebne pouzit tieto suroviny aj naviac?
Ďakujem!
V receptoch sa často udáva aj sóda, aj „baking powder“ spolu so „self-raising“ múkou, aj v tomto prípade to tak bolo.
A štipku soli navyše som si pridala ja, lebo si myslím, že takémuto supersladkému receptu to len prospeje. Bez tej štipky soli sa určite nič nestane, ale bez prášku na pečenie som koláč neskúšala, preto neviem porovnať a posúdiť.
Zuzi, tak toto nema chybu ! Hned bych se zakousla. V sobotu se do neho pustim a dam vedet 🙂
Super, Klári, som zvedavá, čo naň povieš…
Aj keď toffee puding som nikdy nerobila, ani inú veriáciu na podobné druhy pudingov (na rozdiel od takých, aké poznáme z prášku) – cukor v M&S kupujem do domácnosti a iný v domácnosti ani nepoužívam (s výnimkou zavárania – tam je spotreba a cena cukru aj tak dosť vysoká, keď chcem biely obyčajný cukor minimalizovať). Cukor z M&S je fantastický. Mňa, keď som ho kúpila prvý raz, (svetlý aj tmavý muscovado) strašne fascinoval, ako sa bohovsky hýbe, keď som ho hocikedy premiešala. Pre mňa je to živý cukor s veľmi skvelou a špecifickou chuťou. Tmavý muscovado však už nepoužívam, dosť haní farbu koláčov a je príliš karamelový. Ale ich cukre, beriem všetkými 10-timi. Fantastický produkt a navyše, rozdiel v chuti koláčov pri použití ich cukrov je diametrálny.
Tak, tak. Presne ako píšeš. Človeku sa ani veriť nechce, že niekto žije len na rafinovanom repnom cukre… My sme nakoniec ten „dark soft brown“ zohnali až v Seoul Plaze, od neho bude tá omáčka ešte tmavšia a karamelovejšia, tak ako má byť.
Zuzi, ak si náhodou ešte neskúšala, vysoko odporúčam kakao M&S (je super tmavé) a sušené hrozienka! Rôzne druhy, chute, veľkosti – fantastické.
Ja navyše strašne „žeriem“ ich minimalistický obalový dizajn, jednoznačne – pre mňa (som profesionálne postihnutá) najkrajšie obaly na našom trhu.
Super tipy, Kati, ďakujem, určite vyskúšam. Na tie hrozienka som zvedavá. Skúsila som len sušené slivky a lepšie som teda nejedla… Počula som chýry o datliach „medjool“, to musí byť dobrota… A s tým kakaom viem tiež, vyskúšam.
Zuzi, sušené slivky – pre mňa najlepšie, čo som kedy jedla, tuná: http://www.sashe.sk/margo/detail/susene-slivky-zo-zahrady
Bez chémie a podporíš aj domácich drobných pestovateľov / predajcov.
Áno, čítala som… Dúfam, že sa raz podobne dopracujem/dopestujem k vlastným.
Zuzka, poprosim Vas o radu, k dispozicii mam „Golden caster“ „Light muscovado“ a obyc. trstinovy cukor. (SweetFamily), otazka znie ktorym z uvedenych nahradit „Dark soft brown“ v omacke pre co najvacsiu autentickost. A este ma napada, co bola lepsia volba slivky alebo datle?
Ten „dark soft brown“ sa ničím z toho nedá plnohodnotne nahradiť, lebo je tmavý a jemný, tzn., že omáčka je od neho krásne karamelovo tmavá a cukor sa rýchlo rozpúšťa. Ale ani ja som ho vtedy nemala, tak som ho nahradila svetlým muscovadom (preto mám omáčku svetlú. O nejaký ten týždeň neskôr sme na „dark soft brown“ narazili v Seoul Plaze…) Takže navrhujem nahradiť tým „light muscovado“ a pri najbližšej príležitosti dokúpiť „dark soft brown“ pre autentickú chuť a farbu.