A zase je tu začiatok a čistý list (roka) pred nami. Mne vždy január príde ako skoré ranné vstávanie po prebdenej noci. Človek chodí ako mátoha a nevie, kde začať. A čo je najlepšie na prispaté rána? Káva. Tak si dáme kávu.

Pite dobrú kávu, pochváľte baristu za dobrú prácu…

Náš rok začal jednou veľmi milou kávovou iniciatívou z Nemecka, do ktorej sa zapájame už tri roky. V Third Wave Wichteln si presne podľa podtitulu Exchange Coffee with the World vymieňate kávu s niekým neznámym. Zaregistrujete sa a príde vám adresa, kam máte poslať čerstvo praženú výberovú kávu na filter z niektorej miestnej pražiarne. A naopak, v napätí čakáte, odkiaľ a aká káva príde vám. Zaregistrovaných je momentálne viac ako 2000 ľudí zo 60 krajín sveta. Tento rok sme sa zaregistrovali obaja aj s mužom, tak čakáme balíčky dva. My sme posielali do Nemecka (do Hamburgu a Kielu) Burundi Nyangwe z piešťanského Concept Coffee. Pribalili sme k nim aj slovenské čokolády Lyra, listy a deti ešte obálky pekne tematicky pokreslili (chemex aj s filtrom!). Teraz už len vydržať a nechať sa prekvapiť. Oneskorené kávové Vianoce. Celkom fajn energia na január.

Poďme ale na kávu aj do mesta. Čo nové sa na bratislavskej kávovej scéne za posledný rok udialo? Sväg to go sa z Panenskej premiestnili na Koziu, kde im to veľmi svedčí. Ulica ožila. Sväg má mimoriadny zmysel pre hygge a ku káve tu majú vždy aj niečo dobré pod zub (kde inde si môžete dať na raňajky vianočku s maslom a džemom?), inšpiratívnu hudbu a výborné časopisy (Monocle či Milk). Kiež by tu Sväg bol, keď som tu roky pracovala!

Neďaleko odtiaľto pribudol Kaffeebox z portfólia Goriffee, malý kubistický priestor na Mikulášskej, ideálny na rýchlu kávu po ceste, ale aj drinky po práci. V Kaffeeboxe sme v Bratislave pili prvýkrát nitro kávu a celkovo si tu prídete na svoje, ak obľubujete rôzne tekuté dobroty, či už craftové pivá, varený ríbezlák alebo horúcu čokoládu. Odporúčam sledovať ich piatňajšie warm-upy Mensch im Glas, ak ste pártymani a potrebujete na rozjazd aj kvalitnú kávu. Z lokality Mikulášska – Skalná – Kozia – Panenská sa pomaly stáva jedna z najsilnejších kaviarenských enkláv v Bratislave. (Mimochodom, už aj v Kava.Bare majú výberovú kávu, konkrétne od Green Plantation.) Je zaujímavé sledovať, ako „vrana k vrane sadá“ a kaviarne sa najčastejšie zgrupujú do už etablovaných oblastí.

Toto pravidlo mi však v zápätí potvrdia hneď dve nové výnimky. Neónovo žiariaci White Dragon (áno, Blade Runner) v Mlynskej doline je multifunkčná gastro prevádzka v budove technologického hubu Binarium. Futuristicko-industriálny interiér kaviarne kombinovanej s otvorenou kuchyňou a barom v žlto-červeno-modrom farebnom prevedení vhodne korešponduje s exteriérom a konceptom budovy. Sci-fi literatúra, ultra moderná „mašina“ na kávu Mirage od Kees Van der Westen či ľahulinké kávové šálky z recyklovanej použitej kávy sú len čerešničkou na torte, kvôli ktorej sa sem oplatí prísť pozrieť. Káva je od Goriffee Roastery a know-how z trnavského Thalmeineru, tu ste na správnom mieste, ak si na kávu a štýl potrpíte. Škoda len, že kuchyňa nefunguje, nemajú kuchára. Noodle bar by sa mi sem náramne hodil.

Z úplne iného súdka je Malý Princ espresso bar na rohu Vajnorskej a Budyšínskej. Atmosféra tohoto príjemného miesta mi silno pripomínala Prahu. Najviac sa mi páči vstupný priestor s veľkými oknami, komunitným stolom a vysokými barovými stoličkami a stolmi pri oknách na pozorovanie ruchu ulice. Zadná, vyvýšená časť s barom je na pohodlnejšie kaviarenské povaľovanie na sedačkách a vedľajšia samostatná miestnosť zasa na klasické sedenie za stolčekmi, ak chcete jesť alebo pracovať. Z ponuky som tu mala po dlhej dobe pocit, že je všetko tak, ako má byť. Káva zo slovenskej pražiarne (inCUPle), slovenské čapované aj fľaškované alko aj nealko nápoje, raňajky a sendviče s poriadnym chlebom (Yeme) a šalátovými listami, živý jogurt, lievance, bratislavské rožky aj croissanty, koláčiky ku káve, írska káva, cascara, masala chai i chai latte… V Malom Princovi sú vítané i deti, dá sa tu platiť kartou a majú super heslo na wi-fi. Takýto podnik by mal byť na každom rohu ulice. A ozaj, hľadajú baristu, tak ak o niekom viete, sem s ním.

Do ďalšej silnej oblasti Radlinská – Krížna – Justičák pribudol ešte začiatkom minulého roka Light Roast Specialty Coffee na Legionárskej. Z Hlavnej stanice som sem ochotná ísť aj pešo. Ak sa tu budete cítiť trochu ako v Austrálii, tak máte správny pocit, majiteľ a barista v jednej osobe sa naozaj vrátil zo Sydney. Jeho partnerka pečie skvelé dezerty, robia raňajky, aj víkendové brunche a oplatí sa sem prísť aj pre zrnkovú kávu na filter, vždy tu nájdete zaujímavé kávy z tých najlepších európskych pražiarní. Na mňa to tu pôsobí ako magnet, nikdy nevynechám príležitosť sem zájsť, keď som v okolí.

Zlatý kávový okruh korza v historickom centre Starého mesta sa v tichosti rozšíril o nenápadnú kaviareň v kultúrno-komunitnom centre Art Books Coffee na Baštovej. Je spojením kávy, kníhkupectva a umenia. Mimo hlavný turistický ťah, keď sa potrebujete zašiť, máte hodinku čas a neviete, kam ísť. Najlepšie na tomto mieste sú rôzne knižky o vizuálnom umení, dá sa tu hodiny len tak byť, listovať, inšpirovať a kochať sa interiérovým dizajnom v knižkách, pričom všetky sú na predaj za zvýhodnené ceny. Baristka Gabika je doma v káve i v umení, spraví vám okrem kávy (Kavala Coffee) aj dobrý sypaný čaj a púšťa perfektnú hudbu (Ibeyi, ach). Vôbec sa nečudujem, že sa sem chodia učiť študenti. Ja by som sa tu ale nič nenaučila, toľko je tu pre mňa lákadiel.

Na Obchodnej ulici ste si od začiatku roka mohli všimnúť ďalšieho nováčika, jednu z dvoch slovenských pobočiek ruskej pražiarne Sweet Beans Coffee. Nám sa veľmi páči práve tá druhá o ulicu nižšie na Heydukovej, ktorá je menšia, komornejšia, na nároží v tichej lokalite a s výhľadmi do ulice. Do Sweet Beans ale treba ísť aj kvôli head baristovi Dušanovi Pavelkovi. Kávu od aktuálneho slovenského šampióna v aeropresse si nenechajte ujsť, to musíte. A ešte jeden dobrý dôvod – v Sweet Beans Coffee kúpite kávové príslušenstvo značky Fellow, choďte si pozrieť tie úžasné šálky (bez ušiek), ja som si konečne našla tú pravú šálku na kávu do práce.

Posledné dve kaviarne v týchto končinách sú zhodou okolností obe na Gorkého ulici. A pozor, držte si klobúky, obe majú už aj druhú pobočku, úplná kávová smršť toto! V pasáži na Gorkého 3 od novembra nájdete maličkú kaviareň Bean Spot. Na Krížnej majú druhú, väčšiu kaviareň aj s malou pražičkou a ak na ich webstránke natrafíte na články v azbuke, nie je to náhoda, verte či neverte, majitelia sú z Turkménska. Vážne. Bean Spot majú v Bratislave zatiaľ dosť ťažký rozjazd, boli sme u nich asi štyrikrát a nikdy tam nebolo ani nohy. Tristné, ale na Krížnej sa v okennom výklenku celkom príjemne sedí a ak si chcete nerušene prečítať napr. Caffeine, tak tu ho majú. No, uvidíme, ako to s Bean Spotom v Bratislave dopadne…

Oveľa životaschopnejšia sa mi vidí na Gorkého kaviareň black. Na prvý pohľad si tu veľmi dobre rozumejú s dizajnom, už ich vývesný štít ma nadchol. Čistý, strohý interiér, roksor a preglejka, vzdušné regály, originálne šálky (najradšej pijem kávu zo skla alebo šálok bez ušiek) či doplnkový sortiment (ponožky pre kávopičov). Aj v tomto prípade fúka inšpiratívny vietor z Trnavy. Mladý Mário Adamčík založil ešte na strednej škole prvú kaviareň black. v Trnave a rozširuje svoje impérium do Bratislavy. A vyzerá, že zďaleka nekončí. Táto najmladšia generácia má riadny ťah na bránu, zvládajú trendy, dizajn, technológie, merchandising, komunikáciu so zákazníkmi…

So svojou druhou akvizíciou spojil black. sily s Regalom a v Auparku otvoril Regal Coffee by black. Výberová káva sa na Slovensku pomaly presadzuje aj v nákupných centrách. Na prvý pohľad by sa zdalo, že výberová káva v nákupnom centre je popretím svojej podstaty – alternatívy k rýchlej káve z reťazcov, ale ide o celosvetový trend, výberová káva skrátka putuje k masám. Jediné, s čím mám trochu problém, sú tie hory jednorazového odpadu, ktoré foodcourty vytvárajú. Ak sa sem teda budete najbližšie chystať, prineste si vlastnú šálku.

Keď už sme pri tom nakupovaní, výberovú kávu si môžete dať najnovšie aj v obchodnom dome Alza. Pozitívum je, že na najbližšie dva roky je to zároveň aj budova autobusovej stanice. Cestovanie autobusom z Nív síce stratilo kávu od Pána Králička, ale o výberovú kávu celkom neprídete. Čas si rovnako dobre skrátite kávou v Alza Café na poschodí. Za Alza Café stojí známa (už manželská) dvojica Martiny a Jakuba z Mad Dropu, takže o kvalitu sa nemusíte báť. Prostredie nie je, pravda, veľmi na rozjímanie, ale dobrá správa je, že je tu kuchyňa a bude sa aj variť. Môžete sa čoskoro tešiť, napríklad, na (vajíčkové) raňajky. Fajn, nie?

Pekne sa nám za posledný rok urodilo, len čo je pravda, kávová mapa sa zapĺňa jedna radosť. Až sa mi veriť nechce, koľko máme v Bratislave výberových kaviarní. Kam sa na nás hrabe Mníchov, Salzburg či Viedeň! Pripomínajte si to každý deň. Pite dobrú kávu, pochváľte baristu za dobrú prácu, odneste si po sebe šálku, podporujte dobré veci a dajte vedieť aj ostatným. Kávová komunita je spoločenstvo mimoriadne milých a kultivovaných ľudí, ktorí si prajú a navzájom sa podporujú. Zaslúžia si úspech, rešpekt a dobrých zákazníkov. Tak vezmite nabudúce na kávu aj rodičov, súrodencov, kolegov, kamarátov či zahraničných hostí, je z čoho vyberať. Kam pôjdete najbližšie? Ktorá kaviareň vás najviac zaujala? A prečo? Viete aj o iných, zabudli sme na niekoho?

Ďalšie texty o bratislavskej kávovej scéne:
Moja kaviarenská hitparáda
Bratislavská kávová vlna 2.0

Fotogaléria: