Varenie ázijského jedla je tak niečo odlišné a iné, že našincovi naozaj pár rokov trvá, kým zmení európsky stereotyp varenia a pochopí, o čo ide. Nielen, čo sa týka ingrediencií, ale aj techniky varenia.
Napríklad ako narábať s wokom. Že sa nedrhne drátenkou v jarovej vode, lebo sa na ňom udržiava istá patina. Že ak je železný, treba ho aj ošetrovať. Že kým v ňom začnete variť, treba ho naozaj, ale naozaj rozpáliť na vysokú teplotu. Že treba mať všetky prísady vopred pripravené, lebo sa v ňom varí rýchlo. Že jedlo z woku nikdy nepláva v oleji.
Pre neskúseného vyzerá varenie vo woku veľmi jednoducho. Šup-šup, všetko tam nahádžeme a máme „čínu“. Omyl. Aby jedlo dobre vyzeralo a hlavne chutilo, chce to trochu know-how. Mierne pripečenie je žiadúce, dodáva jedlám z woku charkteristickú arómu a chuť, ale nič sa nesmie spáliť. Pri vysokej teplote vo woku je to trochu oriešok, najmä ak treba prepiecť mäso s kosťou a podobne. Zelenina z woku by mala zostať chrumkavá, ale niektoré druhy potrebujú viac času. Inak sa vo woku varí polievka, inak sa opekajú rezance či ryža. Atď., atď., atď…
Hranica medzi dobrým a zlým jedlom je veľmi tenká. Chce to skúsenosti a tréning. Tak trénujem.
Sladkokyslé kura s pomarančmi
- kuracie prsia
- soľ, čierne korenie
- 1 lyžica ryžového vína na varenie
- 1 lyžica sójovej omáčky
- 2 lyžice škrobovej múčky
- rastlinný olej
- 1,5 cm kus čerstvého ďumbiera
- 1 červená paprika
- 2 pomaranče
- 1 lyžica limetovej šťavy
- 1 lyžica svetlej sójovej omáčky
- (cukor)
Kuracie prsia nakrájame na menšie kúsky a naložíme do marinády zo soli, čierneho korenia, ryžového vína, sójovej omáčky a škrobu. Vo woku rozohrejeme cca 2 dl rastlinného oleja a kúsky mäsa v ňom pražíme asi 2 minúty do chrumkava. Dierovanou lyžicou mäso vyberieme a necháme odkvapkať na papierovej utierke. Väčšinu oleja z woku bezpečne zlejeme a zvyšok oleja vo woku rozpálime, kým nezačne mierne dymiť. Na oleji za stáleho miešania opečieme očistený ďumbier, nakrájaný na tenké rezančeky, po minúte pridáme červenú papriku pokrájanú na kocky, po ďalšej minúte podlejeme šťavou z jedného pomaranča a vyvaríme. Do woku vrátime kúsky mäsa a prehrejeme ich v omáčke. Dochutíme šťavou z limety, sójovou omáčkou a prípadne aj cukrom. Ak je omáčka príliš vodnatá, môžeme ju zahustiť 1 lyžicou škrobu rozmiešaného v troche studenej vody. Kura s omáčkou podávame s varenou ryžou a kúskami pomaranča.
Ázijská kuchyňa je naozaj výnimočná. Len by som doplnil, ak sa neurazíte, že je veľmi vhodné používať, namiesto olivového oleja, tekvicový alebo palmový olej z dôvodu, že majú vyšší bod teploty prepálenia.
Áno, samozrejme. Vo všetkých takýchto receptoch uvádzam rastlinný olej (nie olivový), ale môžem do budúcna vždy upresniť aký. Ja osobne používam arašidový alebo slnečnicový.