Na tieto Vianoce som sa obzvlášť tešila – jedenásť dní bez práce, ranného vstávania, cestovania v MHD… a hlavne doma! To znamená pomalé spoločné raňajky, kopec času stráveného v kuchyni prípravou obedov, večerí, dezertov pre návštevy. Kopec času na food časopisy, na ktoré som od leta nemala čas, na fotenie jedál a dopĺňanie zbierky receptov a informácií – huráááá… A k tomu vianočné darčeky – 4 kuchárske knihy, nová panvica, škrabka na zeleninu, januárové čísla GoodFood, Food&Travel, olive a delicious. Čo viac si želať? K najväčším vrcholom tohtoročných sviatkov patril úspešný prvý pokus o vlastnoručne pripravené suflé a pôžitok z čítania posledného českého prekladu knihy Anthonyho Bourdaina– Nevábne chuťovky.
Tento Američan s francúzskym menom sa s ničím nemazná…
O suflé koluje množstvo historiek a mýtov, aké je náročné, ťažko zvládnuteľné pre začiatočníkov, ako vám nedá spávať a podobne. Moje prvé čokoládové suflé sa podarilo na jednotku a jediné dve ťažké veci na ňom boli zohnať zapekacie formičky a vybrať si ten správny recept. Receptov na čokoládové suflé je neúrekom a navyše môj prvý pokus bol skôr improvizáciou ako interpretáciou presného postupu. (Čiastočne aj vlastnou vinou, lebo som nepochopiteľne napriek niekoľkodňovým prípravám nemala doma dosť čokolády!) Ručím vám za to, že sa vám suflé podarí, hoci sa vám počas jeho prípravy bude zdať opak. Aj moje suflé som na začiatku videla skôr v koši ako na tanieroch. Ale niečo na tých prebdených nociach so suflé bude, ja som po jeho zvládnutí a pochvalných reakciách návštevy nemohla od šťastia večer zaspať.
Čokoládové suflé
- 150 g kvalitnej čokolády na varenie
- 100 g práškového cukru
- 4 lyžice silnej kávy alebo brandy
- 2 kopcovité lyžičky hladkej múky
- 4 vajcia
- 2 lyžice mletých mandlí
- trochu masla
Rúru rozohrejeme na 190°C. Formičky vytrieme maslom a vysypeme mletými mandľami. Rozpustíme čokoládu nad parou a necháme ju trochu vychladnúť. Rozdelíme vajcia. Žĺtky, kávu alebo brandy, múku a polovicu cukru zamiešame do roztopenej čokolády. Vyšľahaný sneh z bielkov a zvyšného cukru opatrne zamiešame do čokoládovej zmesi a nalejeme do formičiek (mne vyšli 4, nie úplne po okraj, suflé narastie, ale zmestí sa aj do 6 menších formičiek). Naplnené formičky poukladáme na hlbší plech alebo pekáč, do ktorého vlejeme vodu, aby siahala max. do polovice formičiek. Dáme piecť na cca 15 – 17 minút, kým nebude mať suflé na povrchu pevnú kôrku a povrch nezačne praskať. Podávame so šľahačkou, zmrzlinou alebo samostatne.
Do tretice… Tony Bourdain… to najlepšie
Ak je vám meno šéfkuchára Tonyho Bourdaina známe, nemusím vám opisovať pôžitok, s akým hlcem jeho knihy. Veľmi ma potešil posledný český preklad jeho hnihy The Nasty Bits Nevábné chuťovky – sebrané odřezky, upotřebitelné přílohy, zbytky a kosti (Slovart, Praha 2007, prel. Jiřina Stárková). Z jeho troch do češtiny preložených kníh (Důvěrnosti z kuchyně a Šéfkuchař na cestách) sa mi táto posledná páči najviac. Tony píše o tom, čo ma zaujíma. Vo veľa veciach sú mi jeho neamerické názory veľmi sympatické. Tento Američan s francúzskym menom sa s ničím nemazná, nechodí okolo horúcej kaše. Tony nie je Jamie, Tony je drsný a vyžitý maník, ktorý sa nebojí konfliktov a ak zistí, že sa mýli, prizná si to. Tony je jednoducho šéfkuchárska mediálna hviezda aj pre chlapov.
10 dôvodov prečo si prečítať Tonyho knižky
Tony má výzor, životný štýl, ale aj slovník zhýralého rockera.
Pri čítaní jeho knižiek sa budete nahlas smiať.
Čo obnáša profesia kuchára a život v profesionálnej kuchyni?
Budete vedieť, prečo si v pondelok v reštaurácii neobjednávať rybu.
Neromantické zážitky nočného života v New Yorku zažijete z prvej ruky.
Kde sa dá dobre najesť a ktorým miestam sa radšej vyhnúť?.
Precestujete svet cez reštaurácie, bary a kuchyne.
Zistíte, ako chutí ešte bijúce srdce kobry.
Dozviete sa, čo je to pastrami, pinchos a podľa čoho je pomenovaná reštaurácia Les Halles.
Aký má Tony názor na šéfkuchárske hviezdy a aký je v skutočnosti Ainsley Harriott?
Ďalšie články o kuchárskych knižkách a časopisoch:
Sila živých kultúr
Planéta rastlín
Ex libris
Čítam, lebo jem… alebo Nielen jedlom je človek sýty
Najlepší doping na svete
Nový prírastok do rodiny food časopisov
Prílev informácií pokračuje
Bún
Moja vlastná River Cottage
Sláva, nazdar výletu…
Zele-renesancia
Kvasíme doma
v tom recepte na suflé ti vypadla múka :-), čo s ňou?
Teeeda:) To je postreh, počas toho roka si to ešte nikto nevšimol. Asi to nikto neskúšal. Ďakujem, aliosa, za upozornenie. Samozrejme, múka sa zamieša do roztopenej čokolády spolu so žĺtkami, kávou, brandy a cukrom. Už som to tam doplnila. Dúfam, že sa ti suflé podarí.
skúšala som veru, aspoň som konečne použila tie zapekacie misky, čo mám už nejaký rok.
na prvýkrát to nebolo úplne super, ale aj tak výborné. omylom som dala namiesto lyžičky múky, polievkovú lyžicu :-)))
inak vďaka za tip na valeriánu, dobrý šalát som si z nej vyrobila. tvoj blog sa mi veľmi páči. zatiaľ som vždy pozerala nejaké francúzske, a konečne niekto aj zo Slovenska vie pekne písať o gastronómii.
Nevadi, nabudúce sa podarí. Je to možno aj moja chyba, som lenivá vypisovať polievkovú alebo čajovú… Ďakujem za uznanie!
Zuzka, vcera vecer som piekla toto sufle pre navstevu ako dezert po veceri a zozalo velky uspech 🙂 Kombinovala som sice horku cokoladu s mliecnou (lebo uz mam zopar skusenosti s dezertmi, v ktorych je iba horka cokolada a nechutia nam), ale vysledok bol famozny. Krasne nadychane, lahucke a lahodne sufle. Velmi pekne dakujem za recept 🙂
Alenka, máš pravdu s tou horkou čokoládou, mne to tiež nechutí, preto mám v recepte „čokoládu na varenie“, ktorá je sladšia, ale za posledné roky sa tak pokazila, už to už ani nie je skutočná čokoláda, takže by som tiež použila mix kvalitnej horkej a mliečnej, vďaka za tip.
A ďakujem za pripomenutie, myslím, že si cez víkend aj my urobíme suflé. Už sme ho nemali, ani nepamätám.
Som rada, že som inšpirovala a potešila!
Zuzka, chcem sa este spytat, ci by bolo mozne piect toto sufle aj vo forme na muffiny. Pride nam viac hosti a nemam tolko zapekacich misiek 🙁 Pouzila by som papierove kosicky na vystlanie. Len sa bojim, ci prave ta zapekacia keramika nie je potrebna na spravne upecenie sufle, drzi totiz viac teplo…
Ťažká otázka – nemám to odskúšané, netuším. Asi by som najprv trochu pogooglila na nete, či s tým má niekto skúsenosti. Ja som ale zatiaľ nikde nevidela piecť suflé vo forme na muffiny. A papierové košíčky neodporúčam, cesto sa na ne iste nalepí. Jednotlivé keramické formičky sú praktické aj z toho dôvodu, že sa v nich dá suflé rovno servírovať, takže ak sa rovno nedajú vyklopiť, nie je problém – vyjedia sa z formičiek. S formou na muffiny môže nastať vtipná situácia, že ak sa nebudú dať pekne vyklopiť, budete si muffinovú formu podávať a vyjedať suflé postupne 😀 Pre viacero hostí by som v tomto prípade siahla po inom recepte na dezert, je to istejšie.
Zuzka- breaking news!! Riskla som to, piekla som nakoniec to sufle predsa len vo forme na mufiny, ale namiesto kosickov som pouzila hnedy papier na pecenie, ktorym som ten pekac vystlala. Sufle sa krasne nafuklo, prepieklo a co je hlavne, neprilepilo!! Krasne sa dal papier odstranit a hned sme ich zjedli 🙂 Takze do buducna aj pre Teba, ak budes potrebovat, daju sa v pohode urobit aj tymto sposobom 😉
Jupí, tak to klobúk dolu! Gratulujem k úspechu a ďakujem za tip, budem na to pamätať.
Moja dcéra sa naučila suflé piecť ako druhý koláčik (po palacinkách) – sama. Ja som ich ešte nerobila ani raz. No a ona ich od začiatku pečie vo formách na mafiny, ktoré len natrie maslom. Ešte sa nikdy neprilepili ani nepokazili. Okrem prípradov, keď neustriehla čas a namiesto suflé sme mali bábovečky:) Nakoľko dcéra začala so suflé v 15-ich, myslím, že to zvládne každý. Veľa chutných zážitkov pri Tvojich suflé, Zuzka 🙂
To sa tak krásne počúva, Terezka! Máš šikovnú dcéru, môžeš byť na ňu hrdá, takých nie je veľa. Ďakujem za komentár, potešil ma.