Minule som opäť urobila dobrý skutok v obchode. V oddelení kuchynských potrieb som hľadala formu na tortu. Vedľa mňa stála staršia pani a zjavne si nevedela poradiť s výberom formy na mafiny. Keď už bezradne vzdychla a spýtala sa nahlas samej seba, ktorú má kúpiť, využila som situáciu, nenútene som k nej prikročila a bez zaváhania vytiahla teflónovú formu na 12 ks. „Ale to budem potrebovať do toho tie papierové košíčky?“ Presne, ako som očakávala. „Nie, nie, do tejto nepotrebujete papierové košíčky. Stačí, ak pred naplnením do každej jamky kvapnete 2-3 kvapky oleja a rozotriete pierkom, alebo vytriete papierom od masla.“
Pani sa potešila a nezabudla mi objasniť, že sa konečne rozhodla upiecť mafiny, receptov už má veľa a zajtra majú prísť vnúčence, že ich prekvapí. Kiež by bolo takých starých mám viac! Na rozlúčku som jej poradila fintu, ako mafiny vybrať z formy. Po miernom vychladnutí chytiť vrch mafina prstami a jemným pootočením do obidvoch strán uvoľniť. Forma zostane čistá a vy máte presne jednu porciu koláčika k dispozícii. Aj keď sa dajú mafiny piecť bez problémov aj bez papierových košíčkov, ja ich v poslednej dobe pečiem s nimi. Pečenie s nimi je čisté, formu netreba umývať (čo však ušetríte na vode na umývanie, miniete na samotný papierový košíček), mafiny sú hygienickejšie na prepravu a servírovanie a v neposlednom rade v pestrofarebných košíčkoch vyzerajú veľmi dekoratívne a atraktívne.
Recept na základné cesto na mafiny
- ½ šálky masla
- 1 a ¼ šálky cukru
- 2 vajcia
- 2 šálky polohrubej múky
- 2 lyžičky prášku na pečenie
- ½ lyžičky soli
- ¼ šálky mlieka
- 2 a ½ šálky ovocia, orieškov, čokolády a pod.
Rozohrejeme rúru na cca 190˚C a vytrieme jamky formy olejom. Vymiešame maslo s cukrom do penista a pridáme postupne vajcia. Zmiešame múku, prášok do pečiva a soľ. Túto zmes prisypávame do cesta a riedime mliekom. Do vymiešaného cesta pridáme 2 a ½ šálky ovocia.
Cesto lyžicou rovnomerne navrstvíme do jamiek formy a dáme piecť na cca 30 minút (závisí od typu rúry, radšej mafiny sledujeme).
Tento recept je rýchly a nenáročný, cesto nemusí byť dokonale premiešané. Do cesta môžeme pridať akékoľvek bobuľové ovocie, sušené, zavárané ovocie, oriešky, čokoládu, korenie, citrónovú kôru alebo kokos. Väčšie kusy ovocia či čokolády nakrájame na menšie kúsky, korenie (napr. škoricu) pridáme do suchej zmesi múky.
Fantázii sa medze nekladú, skúšala som už mafiny s čučoriedkami, jahodami, malinami, banánmi a čokoládou, hruškami a orechmi, môžete vyskúšať jablkové so škoricou, ananásové s kokosom a pod. Ak máte radi chrumkavé, pred pečením mafiny vo forme posypte tmavým cukrom. Po upečení môžete mafiny poliať čokoládou, natierať džemom a posypať orieškami či kokosom. Môžete ich podávať so šľahačkou, alebo ešte teplé so zmrzlinou.
Moja najluxusnejšia verzia – jahodové s omáčkou z čerstvých jahôd a mätou. Hostia vás budú zbožňovať!
Zapekané vajíčka so slaninou v mafinovej forme
- vajcia
- plátky slaniny
- soľ
- čiene korenie
- pažítka
Mafinovú formu vytrieme kúskom tuku zo slaniny, každú jamku vystelieme plátkom slaninky, vyklepneme do nej vajce, posolíme, posypeme mletým čiernym korením, trochou pažítky a zapečieme v rúre na cca 15 minút, kým vajcia nestuhnú. Zapečené vajíčka opatrne uvoľníme od okrajov, vyberieme z formičiek a servírujeme s čerstvým chlebom, pečivom a zeleninou.
Vajíčka môžeme pred pečením poliať troškou smotany (výborne sa na to hodia malé mliečka do kávy), posypať strúhaným syrom, bylinkami, pokrájanými olivami, kaparami, sušenými paradajkami, čili, alebo čímkoľvek, čo máme radi. Namiesto slaniny môžeme vajíčka zapiecť so šunkou. Formičky predtým vytrieme kvapkou oleja.
Ďalšie články s formou na mafiny:
Zelená sa, zelená…
Krúžok šikovných rúk: Pľundrové cesto
Britská klasika ako ju nepoznáte