Vďaka záhrade a vlastným výpestkom je naša strava každý rok nevyspytateľná. Nikdy vopred neviem, čo sa urodí a čoho bude veľa. Ak aj nájdem nejaký dobrý recept na spracovanie prebytkov, na druhý rok je už zas všetko inak. Nikdy sa nedá spoľahnúť na osvedčený scenár z minulosti. Dobré však je, že za tie roky nadobudnete isté zručnosti a skúsenosti, vďaka ktorým si s úrodou ľahšie poradíte. A čo to bolo túto sezónu? Cukiny, ríbezle a kukurica. V skratke náš prázdninový jedálniček. A tentoraz som si po celý čas vystačila prakticky len s jednou panvicou a sendvičovačom. Na viac nebol popri cestovaní čas, chuť, a ani počasie, ale aj tak to dopadlo skvele.
Cukiny, ríbezle a kukurica. V skratke náš prázdninový jedálniček.
Ríbezle. Čo s toľkými červenými ríbezľami, keď už máte džem a porobili ste už všetky možné ríbezľové koláče? Do slaných jedál s nimi! Moja tohtoročná vychytávka: ríbezle namiesto granátového jablka. Na posypanie do šalátov, do kuskusu a vlastne čohokoľvek. Ako príklad uvediem variáciu na jeden obľúbený recept z Nigelly. Žiadne varenie, len dať dokopy avokádo, fetu, červenú cibuľu, ríbezle a černušku. V lete s ríbezľami, v zime s granátovým jablkom. Vybavené!
S ríbezľami som však zašla ešte ďalej. Keď som raz večer riešila, čo jesť a nakúkala do poloprázdnej chladničky, kde bola len malá cukina, veľký kus ementálu a ríbezle, napadlo mi to všetko zapiecť do sendvičov, lebo zapekaný syrový sendvič je vždy dobrý nápad, v lete, či v zime. Bola to lahôdka! Tenké plátky surovej cukiny takto šikovne zužitkujete, keď nemáte inú náplň do sendvičov, nemusí to byť stále len šunka. Bobuľky kyslastých ríbezlí všetko krásne doplnia a osviežia aj bez kečupu či paradajok. A ozaj, mať poruke umyté a odstopkované ríbezle v tégliku v mrazničke je najlepší trik tohto leta, ktorý využijem po celý rok.
A cez zapekané sendviče s cukinami prejdem rovno k cukinám, ktoré sú každoročne problém. Či už ich je veľa, alebo sú prerastené, moje rokmi overené tipy sú dva – buď na tenké plátky a na (grilovaciu) panvicu, alebo postrúhať nahrubo a do placiek s nimi. Niekedy prejde aj týždeň, čo deň čo deň stojím pri panvici, opekám a prevraciam do aleluja, ale stojí to za to. Vždy si pochutíme a vždy je to iné. Inak dochutené, inak doplnené. (Opekanie takto funguje aj s baklažánmi, letnými tekvicami, patizónmi a pod.)
Placky miluje hádam každý a takto do nich zakamuflujete naozaj všetko. Zvyšky jedál, varenej i surovej zeleniny, príloh a pochutín. Nedojedenú varenú kukuricu, bulgur, grilovanú papriku, zvädnutý pór, špenát, bylinky, čo len chcete. Stačí zmes oživiť cesnakom, ďumbierom, jarnou cibuľkou, nejakou výraznou koreniacou zmesou, zmiešať s vajcom, zahustiť hladkou múkou, dobre posoliť, okoreniť a hotovo. K plackám vždy pripravím nejaký dip na namáčanie, trochu šalátu alebo kyslej zeleniny a všetci sa oblizujeme. Jediná nevýhoda je, že sa väčšinou všetko hneď zje a nezostane mi nič na druhý deň do práce.
A čo vám tento rok prerástlo (cez hlavu) a ako ste sa s tým popasovali? Nejaký dobrý nápad? Podeľte sa! Leto sa končí, ale letné varenie a recepty sú aplikovateľné po celý rok. Čo sa v lete naučíš, v zime akoby si našiel.
Šalát s avokádom, fetou a červenými ríbezľami
- zmes rôznych listov šalátu
- 1 avokádo
- 100 – 150 g syra feta
- ½ červenej cibule
- ocot z červeného vína
- červené ríbezle
- semienka černušky
- soľ, čierne korenie
- olivový olej
Cibuľu nakrájame na tenké plátky, vložíme ju do misky, posolíme, zalejeme trochou octu, premiešame a necháme pár minút marinovať.
Na servírovací tanier rozložíme listy šalátu. Na to poukladáme plátky avokáda, kúsky rozdrobenej fety, posypeme bobuľkami ríbezlí, černuškou a kúskami marinovanej cibule. Posolíme, posypeme na hrubo mletým čiernym korením, pokvapkáme olivovým olejom a ihneď podávame.
Zapekaný sendvič s cukinou, ementálom a ríbezľami
- starší kváskový (alebo zemiakový) chlieb
- maslo (izbovej teploty)
- dijonská horčica (napríklad s medom)
- ementál (alebo leerdammer) alebo zmes viacerých druhov syra
- jarná cibuľka (nemusí byť)
- mladá cukina
- červené ríbezle (aj mrazené)
- lístky bazalky, mäty alebo petržlenovej vňate
- soľ, čierne korenie
Kontaktný gril, alebo sendvičovač rozohrejeme.
Cukinu umyjeme, osušíme a škrabkou na zeleninu nakrájame na tenké plátky. Syr nakrájame na plátky. Jarnú cibuľku pokrájame na tenké kolieska.
Dva krajce chleba natrieme tenkou vrstvou masla z vonkajších strán.
Potom vnútorné strany potrieme horčicou.
Na dolný krajec poukladáme plátky cukiny, trochu jarnej cibuľky, na to plátky syra, lístky byliniek, bobuľky odstopkovaných ríbezlí, mierne posolíme, posypeme čerstvo mletým čiernym korením a priklopíme horným krajcom chleba.
Zapečieme, kým sa syr vnútri neroztopí a chlieb zvonka nezhnedne a neschrumkavie.
Sendviče rozkrojíme a podávame ešte teplé.
Placky z varenej kukurice s jogurtovým dipom s mangovým čatní
- 4 veľké klasy varenej kukurice
- 2 jarné cibuľky
- koriandrová vňať
- 1 cm kus čerstvého ďumbiera
- soľ, čierne korenie
- 1 – 2 vajcia
- cca 100 g hladkej múky (alebo aj viac podľa potreby na zahustenie zmesi)
- 1 lyžička mletej rímskej rasce (alebo obľúbenej zmesi korenia)
- rastlinný olej
- limeta
Dip:
- cca 200 g bieleho jogurtu gréckeho typu
- 1 kopcovitá lyžica mangového čatní
- soľ, čierne korenie
Klasy varenej kukurice orežeme a ak treba, kukuricu rozdrobíme na menšie kúsky. Ku kukurici najemno nakrájame cibuľku, postrúhame ďumbier, nasekáme za hrsť koriandrovej vňate. Pridáme vajcia, múku, soľ, korenie, rímsku rascu a premiešame, kým sa zmes nespojí. Ak je veľmi riedka a nedrží spolu, pridáme ešte múku podľa potreby.
Na panvici si rozohrejeme olej a zo zmesi pečieme menšie placky, ktoré po oboch stranách pečieme niekoľko minút do zlatista a do chrumkava. Hotové placky necháme na servítke osušiť.
Kým sa placky pečú, vymiešame si z jogurtu a čatní dip, ktorý ochutíme podľa potreby soľou a čerstvo mletým čiernym korením.
Placky pred servírovaním posolíme, posypeme zvyškom koriandrovej vňate, pokvapkáme limetovou šťavou, navrch postrúhame trochu limetovej kôry a podávame s dipom na namáčanie.
Ďalšie články o letnom varení a nevarení:
Zdravim Zuzka 🙂
Opat zas len a len chvala a blazeny vyraz v mojej tvari, pri kazdom riadku! A nase /moje leto sa nieslo presne v tomto al fresco duchu, hlavne co najmenej riadov, hrncov a casu! Sribezlami som carovala aj ja, najviac sa mi pacili v spojeni s ciernymi olivami a tymianom na focaccia -i ( ako to len vysklonovat?! ) .. s bagna cauda ( čooorknutým odtialto :)) ,nakrajanou zeleninou, poharom ruzoveho vina a bola som kusok od raja.
V nasej zahrade bolo tiež “ přecukínováno“ 😀 takže som velku cast spracovala do tatarakov ( rovno tri druhy, jeden reznuty s baklazanom a trochou arasidoveho masla (!), druhy klasicky , treti na polosladko- so susenym ovocim, vyborny napad to bol 🙂 , dalsia cast isla do placiek k polievkam, nevyhla som sa ani klasickemu trojobalu s varenymi zemiakmi s masielkom, petrz.vnatkou a zahradnym salatom ( povinna letna jazda) a jedna giganticka cukina skoncila nabalickovana v mrazaku, pre chvile sentimentu v zime 🙂
No a rajciny a papriky, samozrejme, kamiony rajcin a paprik!
Takze z rajcin pizza zaklad, nasusene v oleji, dalsie ako pretlaky, ajvar – aj baklazany boli ku nam velmi stedre toho roku, a este stale ma tam jeden vajling caka, takze plan na vikend je jasny .
No a papriky, ktore uz nikto nechcel pomaly jest, skoncili hromadne na grile opalene, osupane, nalozene do oleja, na inu moznost som vramci zelenych paprik zatial neprisla, no 🙂 Ale urobila som si parkrat na veceru spalene papriky, zaparene pod foliou, osupane, zakvapnute olivacom, vinnym octom, trocha soli, stipka cukru , 5farebne korenie, s cerstvym kvaskovym chlebom <3 to bola cista laska a bulharska krasa, vytieranie taniera poslednym kuskom chleba.
A z ovocia som si dala par nocnych brigad so slivkami – slivkove catni s chilli, slivkova nutella, slivkove gule do mrazaku – a objavila som skvelu ranajkovu kombinaciu – slivky si velmi dobre rozumeju s labneh! takze krajec dobreho chleba, domaci labneh, rukola osviezena trochou citronu a olivacu, platky zrelych sliviek a melasa z granatovych jablk! Mana Nebeskaaaaa! a marhule skoncili len v dzemoch a na kolacoch – Na jedno leto celkom aj dost
Jesen moze kadopadne prist, som vyblaznena az az 🙂
Prajem ti vela dalsich kuchynskych zdarov a tesim sa na dalsi clanok!
Natalia 🙂
Teda, Natália, spadla mi sánka, unavila som sa len pri čítaní tohto komentára… ty si aká domestic goddess, klobúk dole! Si musím rozdeliť ten text a pomaličky si ho čítať, aby som dokázala spracovať toľko informácií a inšpirácií naraz. Ale píšem si: tataráky (super nápad, na budúci rok ťa asi vykradnem) a labneh so slivkami, wow!
Nás papriky ešte len čakajú, budeme tiež opaľovať a šúpať, to už je rodinná tradícia, sedíme za stolom podobne ako sa voľakedy sedávalo pri páraní peria :), slivková čokoláda, áno a paradajky a baklažány verím, že ešte nepovedali posledné slovo a bude aj článok na konci leta…
Mám tie najlepšie a najšikovnejšie čitateľky, hrdá som na vás!
a samozrejme PESTA A OLEJE, zabudla som! bazalkove s dzugasom a pekanmi, medovkove s vlasakmi a peccorinom, petrzlenove s kombinaciou zvyskov, co mi ostali 🙂 A rozmarin s cesnakom a citronovou korou som si nalozila do dobreho repkoveho oleja, maly plech susenych rajcin do olivoveho spolu so semienkami a oreganom … a zaexperimentovala som aj s medovkovym octom, ten este zreje, ale mohlo by to dobre dopadnut 🙂
Wow! Toto si musím tiež pekne pomaličky čítať a predstavovať, aby som to dokázala vstrebať. A to som si myslela, že sme s tromi fľaštičkami „kapár“ z nezrelého hrozna, sušenými slivkami a kombuchou veľkí frajeri 😀 Pesto ma ešte len čaká, budem spracúvať hrantík bazalky… hmmm, džiugas, vravíš… zaujímavá myšlienka. A ten medovkový ocot ma úplne odrovnal, to musím naštudovať, to je dobrý tip, medovky máme mrte a neviem, čo s ňou… vytlačila aj mätu, sviňucha.
Ďakujem, Natália, za podnetné komentáre, toto sa mi fakt páči!