Raz za čas, keď sa mi v mrazničke nazbiera dosť kuracích krídel, ich deťom upečiem. Idú sa za nimi utĺcť, mali by ste počuť to božské ticho (u nás také vzácne) pri stole, keď obhrýzajú kosti. Až tŕpnem, aby si ostrými kúskami neublížili, lebo sa ohlodaných kostí nechcú vzdať, kým je na nich čo len kúštik niečoho, čo sa dá rozhrýzť, hotové šelmy. Ja sa, samozrejme, teším, že im chutí a rada pre nich vymýšľam nové chuťové variácie. Ten pocit, keď ulahodíte svojim deťom na tanieri, sa nedá opísať. Hrdá mama.
Krídla som piekla, ale predtým som ich marinovala v zmesi, ktorá sa používa na svetoznámy taiwanský recept na „trojšálkové“ kura (san bei ji). Trojšálkové preto, lebo sa dusí v rovnakom množstve (šálke) sójovej omáčky, sezamového oleja a ryžového vína. Pre mňa je táto kombinácia chutí proste neodolateľná a aj keď som nemala v úmysle kura dusiť, chcela som spomínané chute do kuracích krídel dostať. Upečené krídla boli fantasticky lepkavé a slankasté, čistá slasť oblizovať kosti.
Ten pocit, keď ulahodíte svojim deťom na tanieri, sa nedá opísať.
Ako príloha mi do noty padla stonková brokolica, po ktorej u nás pasiem už dlhé roky a ktorá sa pred časom konečne objavila v supermarkete (spolu s hubami enoki, či pak čojom). Nie je to práve najlacnejšia a najekologickejšia zelenina, uznávam, ale z času na čas nám ňou rada spestrím jedálniček. Je to totiž neskutočná lahôdka! Sme schopní ju spucovať na posedenie (lepšie povedané postojačky, rovno z panvice). Stonková brokolica má totiž jednu úžasnú výhodu, že sa celá uvarí za rovnaký (kratší) čas, teda aj jej tenké, krehké stonky a brokolica chutí veľmi sviežo a „zeleno“. (Kým sa hrubý, zemitý hlúb klasickej brokolice stihne uvariť, ružičky sú už často prevarené a brokolica už nemá takú živú farbu a chuť.)
Vyskúšajte stonkovú brokolicu na ázijský spôsob, ale zachutí vám aj „po našsky“ zapečená so strúhankou, šunkou či parmezánom, alebo hocijako na spôsob zelenej špargle. Sezóna špargle je tu, ale ak by vám cestou cvrnkla do nosa stonková brokolica, dajte jej šancu, neoľutujete, ľahko na nej uletíte.
Trojšálkové kuracie krídla
- kuracie krídla
- 6 strúčikov cesnaku
- rovnaké množstvo čerstvého ďumbiera ako cesnaku
- ½ šálky tmavej sójovej omáčky
- ¼ šálky sezamového oleja
- ½ šálky ryžového vína na varenie
- aromatické bylinky alebo vňate na posypanie
Cesnak a ďumbier postrúhame a zmiešame so sójovou omáčkou, sezamovým olejom a ryžovým vínom na marinádu. Do nej dáme na noc odležať kuracie krídla do chladničky.
Na druhý deň si krídla vyberieme z marinády a necháme ich zohriať na izbovú teplotu. Rúru si predhrejeme na 170°C.
Krídla poukladáme na plech a dáme piecť do vyhriatej rúry do mäkka. Občas obrátime, prípadne potrieme zvyškom marinády. Pred dokončením môžeme teplotu v rúre zvýšiť na 190°C a nechať na posledných pár minút krídla schrumkavieť. (Alebo naopak, keď sa krídla rýchlo pripekajú, teplotu znížime na 150°C a pomaly dopečieme, kým sa mäso nezačne oddeľovať od kostí.)
Zvyšnú marinádu privedieme v malom hrnci k varu a pomaly vyvaríme do zhustnutia na omáčku ku kuraťu.
Kuracie krídla podávame s omáčkou, posypané aromatickými bylinkami alebo vňaťou z jarnej cibuľky, s ryžou a zeleninou na pare.
Stonková brokolica so sezamom
- stonková brokolica
- pár kvapiek arašidového oleja
- 2 strúčiky cesnaku
- rovnaké množstvo čerstvého ďumbiera ako cesnaku
- 1 lyžica tmavej sójovej omáčky
- 1 lyžička sezamového oleja
- 1 lyžica čierneho a bieleho sezamu
Stonky brokolice dáme variť do osolenej vody na 2 – 3 minúty do polomäkka a poriadne scedíme.
Sezam si na sucho opečieme na panvici a odstavíme.
Vo woku alebo na panvici si rozpálime olej a sprudka na ňom opečieme nastrúhaný cesnak a ďumbier. Zastrekneme sójovou omáčkou a pridáme povarenú brokolicu. Krátko brokolicu prehrejeme a poobraciame v teplom sójovom dresingu a odstavíme. Pokvapkáme sezamovým olejom, posypeme opraženým sezamom, premiešame a ihneď podávame ako prílohu k ryži a/alebo mäsu.
Krásne, krásne, krásne! Krásne jedlo. Bežím domov a na večeru urobím kuracie síce stehná, ale na tvoj spôsob. Mám novučký sezamový olej, treba vyskúšať. A brokolica je doma tiež, ale klasická, no, čo sa dá robiť. A prosím, prezraď v akom sepermarkete si natrafila na stonkovú brpkolicu? Viem, že sa nemá robiť reklama,supermarketom už vôbec nie, ale ako inak zdieľať skúsenosti?
Ďakujem, ďakujem, v tescu ju majú!
Zuzka, paráda, ja na kuracie krídla neviem dopustiť, keď som zúfala a neviem čo uvariť, spomeniem si na krídla – dá sa s nimi zakaždým vyčarovať iná chuťová kombinácia.
a čo sa týka stonkovej brokolice – pamätám si, keď cca 20 rokov dozadu sa moja mama snažila na záhrade dopestovať brokolicu a aké sme boli nešťastné, že netvorila žiadnu poriadnu ružicu iba dlhé stonky s malými hlavičkami… neviem, či to bolo len zlými podmienkami v záhrade, alebo fakt mama vtedy kúpila semienka stonkovej brokolice. Tej druhej možnosti žiaľ veľmi neverím, mne sa doteraz nepodarilo nájsť semienka… asi zle hľadám. Čo by som dnes za ňu dala… Predpokladám, že si ju kúpila v yeme, však? Musím tam ísť znova pozrieť, mám ich žiaľ od ruky, inak by som tam asi bola častejšie, takto si musím návštevu yeme plánovať, aby som časovo vykryla pracovný deň.
Adi, v obyč tescu ju majú, balenú, v zele regáloch. Nenašla som ju ani vo Freshlandii, kde už majú asi úplne všetko. A ďakujem!
No ja odpadnem! Povaľuje sa mi v chladničke už dva dni brokolica, začína žltnúť, premýšľam čo z nej, na polievku málo, na šalát pristará. Tak som zlátala nejakú variáciu grilovanej zeleniny k ryži a sóji a dnes nájdem rovno dva skvelé neoskúšané recepty! 😀 beriem si recept do záložky, vďaka 🙂 (spolu s poznámkou konečne splašiť kvalitné ryžové víno!)
O stonkovej brokolici čítam, počúvam v poslednej dobe nejako často, je chuťovo výraznejšie okrem spomínanej krehkosti?
Chuťovo nie je výraznejšia, ale tá textúra je kľúčová, takže brokolica je „pocitovo“ lahodnejšia… A ryžové víno je skvelá ingrediencia, treba mať! A ďakujem veľmi pekne za komentár.