Raz za čas, keď sa mi v mrazničke nazbiera dosť kuracích krídel, ich deťom upečiem. Idú sa za nimi utĺcť, mali by ste počuť to božské ticho (u nás také vzácne) pri stole, keď obhrýzajú kosti. Až tŕpnem, aby si ostrými kúskami neublížili, lebo sa ohlodaných kostí nechcú vzdať, kým je na nich čo len kúštik niečoho, čo sa dá rozhrýzť, hotové šelmy. Ja sa, samozrejme, teším, že im chutí a rada pre nich vymýšľam nové chuťové variácie. Ten pocit, keď ulahodíte svojim deťom na tanieri, sa nedá opísať. Hrdá mama.

Krídla som piekla, ale predtým som ich marinovala v zmesi, ktorá sa používa na svetoznámy taiwanský recept na „trojšálkové“ kura (san bei ji). Trojšálkové preto, lebo sa dusí v rovnakom množstve (šálke) sójovej omáčky, sezamového oleja a ryžového vína. Pre mňa je táto kombinácia chutí proste neodolateľná a aj keď som nemala v úmysle kura dusiť, chcela som spomínané chute do kuracích krídel dostať. Upečené krídla boli fantasticky lepkavé a slankasté, čistá slasť oblizovať kosti.

Ten pocit, keď ulahodíte svojim deťom na tanieri, sa nedá opísať.

Ako príloha mi do noty padla stonková brokolica, po ktorej u nás pasiem už dlhé roky a ktorá sa pred časom konečne objavila v supermarkete (spolu s hubami enoki, či pak čojom). Nie je to práve najlacnejšia a najekologickejšia zelenina, uznávam, ale z času na čas nám ňou rada spestrím jedálniček. Je to totiž neskutočná lahôdka! Sme schopní ju spucovať na posedenie (lepšie povedané postojačky, rovno z panvice). Stonková brokolica má totiž jednu úžasnú výhodu, že sa celá uvarí za rovnaký (kratší) čas, teda aj jej tenké, krehké stonky a brokolica chutí veľmi sviežo a „zeleno“. (Kým sa hrubý, zemitý hlúb klasickej brokolice stihne uvariť, ružičky sú už často prevarené a brokolica už nemá takú živú farbu a chuť.)

Vyskúšajte stonkovú brokolicu na ázijský spôsob, ale zachutí vám aj „po našsky“ zapečená so strúhankou, šunkou či parmezánom, alebo hocijako na spôsob zelenej špargle. Sezóna špargle je tu, ale ak by vám cestou cvrnkla do nosa stonková brokolica, dajte jej šancu, neoľutujete, ľahko na nej uletíte.

Trojšálkové kuracie krídla

  • kuracie krídla
  • 6 strúčikov cesnaku
  • rovnaké množstvo čerstvého ďumbiera ako cesnaku
  • ½ šálky tmavej sójovej omáčky
  • ¼ šálky sezamového oleja
  • ½ šálky ryžového vína na varenie
  • aromatické bylinky alebo vňate na posypanie

Cesnak a ďumbier postrúhame a zmiešame so sójovou omáčkou, sezamovým olejom a ryžovým vínom na marinádu. Do nej dáme na noc odležať kuracie krídla do chladničky.
Na druhý deň si krídla vyberieme z marinády a necháme ich zohriať na izbovú teplotu. Rúru si predhrejeme na 170°C.
Krídla poukladáme na plech a dáme piecť do vyhriatej rúry do mäkka. Občas obrátime, prípadne potrieme zvyškom marinády. Pred dokončením môžeme teplotu v rúre zvýšiť na 190°C a nechať na posledných pár minút krídla schrumkavieť. (Alebo naopak, keď sa krídla rýchlo pripekajú, teplotu znížime na 150°C a pomaly dopečieme, kým sa mäso nezačne oddeľovať od kostí.)
Zvyšnú marinádu privedieme v malom hrnci k varu a pomaly vyvaríme do zhustnutia na omáčku ku kuraťu.
Kuracie krídla podávame s omáčkou, posypané aromatickými bylinkami alebo vňaťou z jarnej cibuľky, s ryžou a zeleninou na pare.

Stonková brokolica so sezamom

  • stonková brokolica
  • pár kvapiek arašidového oleja
  • 2 strúčiky cesnaku
  • rovnaké množstvo čerstvého ďumbiera ako cesnaku
  • 1 lyžica tmavej sójovej omáčky
  • 1 lyžička sezamového oleja
  • 1 lyžica čierneho a bieleho sezamu

Stonky brokolice dáme variť do osolenej vody na 2 – 3 minúty do polomäkka a poriadne scedíme.
Sezam si na sucho opečieme na panvici a odstavíme.
Vo woku alebo na panvici si rozpálime olej a sprudka na ňom opečieme nastrúhaný cesnak a ďumbier. Zastrekneme sójovou omáčkou a pridáme povarenú brokolicu. Krátko brokolicu prehrejeme a poobraciame v teplom sójovom dresingu a odstavíme. Pokvapkáme sezamovým olejom, posypeme opraženým sezamom, premiešame a ihneď podávame ako prílohu k ryži a/alebo mäsu.