Tak ako má letné varenie z vlastnej úrody svoje nesporné výhody („ráno vojdem do záhrady a hneď viem, čo budem variť“), má aj svoje nevýhody, najmä ak máte nadúrodu („tento víkend nie, robíme lečo, kečup, čalamádu…“). Kľučkujete medzi padajúcimi slivkami, prezretými paradajkami a zostarnutými kalerábmi. Celý rok sa teším, ako budem variť zo všetkej tej čerstvej zeleniny a ovocia, ale v konečnom dôsledku len „skrmujeme“ prebytky a zvyšky. Paradoxy záhradkára – toho, čo by sme chceli, je vždy málo a čoho je až-až, na to už nemáme chuť.
Okrem obligátneho zavárania, mrazenia, sušenia a nakladania stále riešim to isté – čo spraviť z toľkej bazalky, šalátových uhoriek, hrášku… To je rozdiel medzi šéfkuchárom, ktorý si do reštaurácie objedná len toľko surovín, koľko potrebuje a len to, čo sa mu práve hodí a gazdinkou, ktorá neustále vymýšľa, ako spracovať špenát, ktorý už celej rodine lezie hore krkom a „caprese“ už nikto nemôže ani vidieť. A keď aj navarí za hrniec kláskovej kukurice, na druhý deň ju už studenú nikto nechce jesť. Darmo si aj osvojí pár nových obľúbených jedál, po pár týždňoch sa rodine tak či tak zunujú…
Všetko veľké objavy a hity nášho leta, som zvedavá, dokedy nám nadšenie z nich vydrží.
Každý rok je úroda iná, ale ja si dávam tú istú otázku: Čo s tým? A práve vtedy sa mi zídu tie haldy kuchárskych kníh, časopisov, receptov a poznámok na papierikoch, hodiny napozeraných programov o jedle a varení. Mať nacestované a nachutnané po celom svete, mať stále oči a uši otvorené a sledovať, ako to robia inde, to je moja rada, ako na to. Ako inak by mi napadlo jesť cukinu surovú (raw), z varenej kukurice uvariť polievku (chowder) a melóny piť (agua fresca)? Tu je pár nápadov, ako si poradiť s nekonečným prívalom cukiny, nezjedenej varenej kukurice a nie veľmi chutných melónov v takmer 40°C v tieni. Všetko veľké objavy a hity nášho leta, som zvedavá, dokedy nám nadšenie z nich vydrží. A čo vy? Čo zaujímavé a nové ste tentokrát vymysleli s paprikami, patizónmi či mangoldom?
Cukinový šalát
- mladé cukiny (alebo letné tekvice)
- citrónová šťava podľa chuti
- soľ, čierne korenie
- extra panenský olivový olej
Umyté mladé cukiny (čím čerstvejšie, tým lepšie) aj so šupkou nahobľujeme škrabkou na zeleninu na dlhé stuhy, pričom stredy s jadierkami vynechávame. (Úplne mladé cukiny do 2-3 cm v priemere nastrúhame celé.) Nahobľované cukiny nasolíme a necháme chvíľu odležať.
Medzitým si pripravíme jednoduchú zálievku z citrónovej šťavy a olivového oleja a nakoniec ju s nasolenou cukinou premiešame. Ak treba, ešte dosolíme a posypeme čerstvo mletým čiernym korením.
Šalát podávame ihneď ako jednoduché predjedlo či oblohu na hrianky (môžeme ešte posypať hoblinami parmezánu, alebo bylinkami), alebo ako prílohu k mäsitým a zeleninovým jedlám.
Šalát chutí dobre čerstvý, ale obstojí aj pár dní v chladničke, pričom mierne zvädne, ale stále si uchová jemnú chrumkavosť.
Kukuricová polievka
- varená kukurica
- 3 lyžice olivového oleja
- 1 malá cibuľa
- 1 zemiak
- 500 ml vody alebo zeleninového vývaru (hodí sa aj voda, v ktorej sa kukurica varila)
- soľ, čierne korenie
- 2 dl sladkej smotany
- (dužnina z 1 paradajky, pokrájaná na malé kocky – nemusí byť)
- petržlenová vňať
Uvarenú kukuricu orežeme z kláskov.
Na oleji orestujeme nadrobno pokrájanú cibuľku, zalejeme vodou alebo vývarom a dáme do nej variť očistený a na malé kocky pokrájaný zemiak a dosolíme.
Keď je zemiak mäkký, pridáme okrájanú kukuricu, mleté čierne korenie a varíme ešte chvíľu, kým nie je kukurica prevarená a mäkká. (Ideálne je, ak sa zemiak mierne rozvarí.) Ak treba, dolejeme vodu/vývar, aby bolo všetko ponorené.
Nakoniec do polievky prilejeme smotanu a necháme prevrieť.
Polievku dochutíme podľa potreby a nakoniec do nej pridáme posekanú petržlenovú vňať a ak chceme, na osvieženie pridáme aj dužninu z paradajky, pokrájanú na drobno. Pokvapkáme olivovým olejom, posypeme čerstvo mletým čiernym korením a podávame.
Polievka chutí dobre teplá, ale aj na studeno.
Melónová chia fresca s rozmarínom
- melónová dužnina bez semienok
- šťava z citróna
- cukor
- chia semienka
- vetvičky rozmarínu a ľad na podávanie
Melón rozmixujeme. Prelejeme do džbána a ochutíme dostatočným množstvom citrónovej šťavy a cukru podľa chuti.
Nakoniec pridáme chia semienka (cca 1/2 lyžičky na pohár) a necháme 10 minút napučať. Ak treba, dolejeme vodou a upravíme sladkosť/kyslosť.
Podávame dobre vychladené s ľadom a vetvičkou rozmarínu.
paradne letne hitovky,Zuzka 🙂 si mi aspon pripomenula aka dobra je raw cuketka s citronom a olivacom,kedysi davno som robila take bruschetty aj s parmezanom a bola to dobrota a potom som na to aj zabudla ..polievku z kukurice som zas robila minule leto,ale nemala u nas uspech 🙁 teda mne chutila,ale zvysok rodinky sa tvaril vlazne 🙂 hmmm…ale ta melonova chia fresca,to by bola premiera pre mna 🙂
Hehe, vyskúšaj! Nám sa dosť veľa melónov urodilo, ale neboli veľmi chutné samé o sebe, tak sa aspoň vypili 😀