Milujem dijonskú horčicu. Mám rada aj anglickú, ale dijonská je proste šik. Je to jedna z vecí, ktoré doma musím mať a cez to nejde vlak. Dijonská horčica pre mňa symbolizuje vyšší gastronomický level, seriózne, vycibrené chute, ktoré ocení len náročný a kultivovaný stravník. Hýčkam si tieto „dospelácke“ chute plné umami, užívam si ich naplno a nedám si ich vziať, lebo trošička dijonskej horčice dokáže premeniť aj skromné jedlo na pôžitok a bežný život na scény z francúzskeho filmu.
Podľa hesla „nie je dôležité, čím občas zhrešíme, ale to, čo jeme každý deň“ postupne odkrývam tajomstvá domácej prípravy rôznych potravinárskych výrobkov, ktoré sa na našom stole objavujú pravidelne. Najmä odkedy moje deti jedia normálnu, tuhú stravu, dávam si pozor, čo jeme, sledujem zloženie a pôvod kupovaných potravín a ak to len trocha ide, vyrábam si ich doma sama. Domácu horčicu som chcela robiť už dávno, ale keď začali mať deti v poslednom čase „horčicové obdobie“, už som nemohla inak. (Ehm, moje deti teraz jedia maslový chlieb s (dijonskou) horčicou a medom. No gurmáni…)
Niežeby mi zloženie kupovanej horčice nejako prekážalo, ale jej výroba je taká primitívna, že mi príde až smiešne ju kupovať. Navyše je horčica veľmi zdravá, tak načo si ju kaziť rôznymi prídavnými látkami, ak to v domácich podmienkach ide aj bez nich? Jemnú krémovú horčicu získate z mletej, práškovej horčice, ja mám však oveľa radšej hrubozrnnú kvôli textúre, vzhľadu a jej nutričným výhodám. Dresingy, marinády a omáčky sú s ňou nezameniteľné. Základný recept sa dá ďalej variovať, dochutiť medom, cesnakom, zeleným korením, čili, wasabi a čímkoľvek, čo uznáte za vhodné. Ja som časom prišla vďaka dijonskej horčici na viacero super trikov pri varení, je to jedna z mojich najčastejších tajných ingrediencií, skrátka, radosť s ňou variť.
… moje deti teraz jedia maslový chlieb s (dijonskou) horčicou a medom.
A na záver ešte jedna inšpirácia s horčicou. Zapekané chlebíky. Sú u mojich detí veľmi obľúbené a horčica na nich, samozrejme, nikdy nesmie chýbať. Od tých najjednoduchších – zapekaných s mozzarellou, až po prácnejší croque monsieur (s bešamelom) či welsh rarebit (so syrovo-vajcovou zmesou), všetky vďaka výraznej chuti horčice zažiaria a tak sa aj z obyčajnej večere stane neobyčajný zážitok. Dajte si do nosa aj vy!
Hrubozrnná dijonská horčica
- 3 balenia semien bielej horčice
- 1 lyžica semien čiernej/hnedej horčice
- ½ šálky suchého bieleho vína
- ½ šálky octu z bieleho vína
- ½ lyžičky soli
V uzatvárateľnej nekovovej nádobe zalejeme horčicové semená zmesou vína, octu a soli, uzavrieme a necháme ich 2 dni pri izbovej teplote nasiaknuť. Potom všetko rozmixujeme v mixéri na požadovanú konzistenciu. (Horčicu môžeme v tejto fáze ešte dochutiť soľou, cukrom, korením a pod.) Horčicu uchovávame v uzatvárateľnej nádobe, v chladničke vydrží zhruba 3 mesiace.
Welsh rarebit
(Zapekaný chlieb so syrovo-vajíčkovou zmesou)
- 225 – 250 g čedaru
- 1 lyžica (hrubozrnnej) dijonskej horčice
- 1 strúčik cesnaku
- 1 vajce
- 2 streky worchesterskej omáčky
- 1 – 2 jarné cibuľky (a/alebo čerstvé bylinky, vňate či zeleninu podľa chuti a možností)
- krajce chleba
Rúru si predhrejeme na 180°C.
Na plech si poukladáme krajce chleba a opečieme ich z jednej strany pár minút do chrumkava.
Medzitým si nahrubo postrúhame čedar a zmiešame ho s horčicou, roztlačeným strúčikom cesnaku, rozšľahaným vajcom a worchesterskou omáčkou. Nakoniec do zmesi zamiešame ešte pokrájanú jarnú cibuľku.
Opečené chleby vyberieme z rúry, otočíme ich a na neopečené strany natrieme syrovo-vajcovú zmes, množstvo podľa uváženia.
Chleby dáme zapiecť, kým sa syr na nich neroztopí a okraje nezačnú pomaly hnednúť.
Chleby podávame ešte teplé s obľúbeným druhom čatní alebo so šalátom. Chlebíky welsh rarebit chutia skvele aj k pivu.
Aj ja robievam horcicu, iný postup, vyskusam urcite aj tuto. Drvila som to v maziari, tento postup je jednoduchsi. A aj chlebiky, dobrý tip, dakujeme 🙂
Super, vyskúšaj! Tie tmavé horčicové semienka sú štipľavejšie, ale tvoje deti s tým problém mať nebudú… A tie chlebíky sú naozaj vďačná záležitosť, my hocikedy aj na taký ľahší obed, so šalátmi… A deti to zbožňujú.
Zuzka, paráda! Horčicu môžem aj ja, dijonská a celozrnná nikdy nemôže doma chýbať… tiež som už dumala, že skúsim aj domácu, ale vedela som, že sa musím nechať najprv nakopnúť tebou 😀 skúsim určite, keďže sa mi minule podarilo zohnať hnedé horčičné semienko.
Adi, ty si skvelý sparing partner – ty nakopávaš mňa (Ottolenghiho pomarančový koláčik som robila cez víkend, mňam) a ja zas teba! Super, nie?
Ja mám toto zase z M&S ako black mustard seeds, používam ich väčšinou na indickú kuchyňu…
manzel vcera pouzil dijonsku horcicu na divinu 😉 PS tvoje deti sa maju najlepsie na svete.
No uvidíme, či to aj ony tak budú neskôr vnímať. Zatiaľ im chutí 😀
Tak to ma zatial nenapadlo, robit horcicu… musim vyskusat. Ja kupujem dijonsku od Maille a ich horcicu s medom jem lyzickou skoro ako dezert 😀
„Majku“ mám tiež veľmi rada, ale trochu mi prekáža tá chemická konzervačná látka v nej. Neumreli by sme z toho, je pravda, že v chladničke vydrží roky, ale… Vyskúšaj a namiešaj si podľa vlastnej chuti, uvidíš!
Rada by som sa opýtala, koľko gramové balenia semienok bielej horčice používate. Ďakujem za odpoveď.
Edita, úplne tie najbežnejšie vrecúška zo supermarketu, 30g tuším. Celkovo tak nejako do 100 g semien.
Zuzka, horčičné semienka sa už “ kúpu “ Môžem použiť aj tyčový mixér alebo to nie je dobrý nápad? Ďakujem…
Super! Jasné, môže byť aj tyčový, hocijaký, aj v mažiari sa to dá podrviť. A dobre, že vravíš, idem „kúpať“ aj ja 🙂 A asi budem experimentovať, v NY nám chutila horčica s morskou riasou, uuuuuuu …
Zuzka, horčica sa podarila k spokojnosti, urobila som „základnú verziu“ Chutila na obložených hriankach a tiež som ju pridala spolu s olive oil + lemon + honey k lístkom čerstvého zeleného hlávkového šalátu. Vyskúšam aj dochucovanie…
Vďaka za inšpiratívne čítanie.
Gratulujem! Kuk pre horčicové inšpirácie aj k pyromanom http://www.pyre.sk/5-veci-ii/ …