Londýn je momentálne jednou z najvychytenejších food destinácií na svete a ani jeho pouličná scéna v ničom nezaostáva. Samozrejme, nie všetko je dobré, ale po preštudovaní rôznych diskusných fór a relevantných internetových stránok sa dostanete k tým správnym informáciám. Turisticky obľúbené trhy ako Portobello Market, Borough Market či Camden Market sme už v minulosti absolvovali, preto som sa tentoraz chcela zamerať na trhy, kam chodievajú jesť a nakupovať miestni.
Prechádzate sa medzi vežiakmi Barbicanu a zrazu sa ocitnete v inom svete.
Vďaka nedávno zverejnenému videu na FoodTube sme sa dozvedeli o Whitecross Markete. Niečo ako malý Borough Market, len bez davov turistov – stánky a dodávky s hotovým teplým jedlom z rôznych kútov sveta. Prechádzate sa medzi vežiakmi Barbicanu a zrazu sa ocitnete v inom svete. Kravaťáci z okolitých kancelárií a firiem, stojaci pred vami v rade na falafel vás nenechajú na pochybách, že ste tu správne. Apropos, wrap s falafelom od Hoxton Beach bol naozaj výborný. A môj muž vyhlásil, že jeho divinový burger z The Wild Game bol to najlepšie, čo v Londýne jedol. (Popri food festivale a 3 večeriach v super podnikoch naozaj odvážne vyhlásenie.) Inak, Whitecross Market patrí medzi najstaršie londýnske trhy vôbec a špeciálne zameraný na jedlo je každý štvrtok a piatok medzi 11:00 a16:00.
V sobotu na obed sme sa rozhodli vyskúšať trhy v mestskej časti Hackney – Broadway, School Yard a Netil Market. Broadway Market sa veľmi podobá trhom na ulici Portobello. Stánky s ovocím, zeleninou, pekárenským, cukrárenským sortimentom, rôznymi domácimi produktmi, ale aj stánky s hotovými jedlami sa tiahnu stredom celej ulice a okolité obchodíky, kaviarne a bistrá vytvárajú svojráznu atmosféru, typickú pre veľkomestá a ich komunity. Na základe niekoľkých ospevných ohlasov na vietnamské bagety od Bánh mì 11 (napr. aj v jednej z častí Jamie´s Great Britain) som sa ich rozhodla vyskúšať, ale nejako zvlášť ma neoslovili. Bageta s kuracím mäsom nebola vyslovene zlá, ale to pravé vietnamské čosi jej chýbalo. Ale možno som si len mala dať bagetu s marinovaným sumcom… Muž sa nechal zlákať tunajšou atrakciou, vcelku pečeným prasaťom z Roast Hog a dal si riadne drevorubačskú porciu mäsa v ciabatte s omáčkou a horčicou. Môjmu bratovi sa veľmi páčilo domáce ghanské jedlo – pikantné dusené kuracie mäso s ryžou. Zaujímavé, naozaj akoby ho doma predavačova mama uvarila, ale pre mňa nie veľmi atraktívne jedlo. Po obede sme si dopriali aj dezert – čokoládové brownies a citrónovú tartaletku a tie boli teda vskutku vynikajúce. Poctivé a plné chuti.
Keď na konci ulice Broadway Marketu zabočíte doprava, natrafíte na ďalšie dva malé trhy. Na School Yard Market a Netil Market. Obidva sú kombináciou blšieho trhu a stánkov s ručne robenými výrobkami a jedlom. Na Netil Markete sa nám (nielen zvonka) najviac páčil stánok Bao Bar s parenými buchtičkami s bôčikom bao. Len škoda, že sme už boli najedení a nevedeli o tomto stánku skôr. Ochutnali sme len jednu buchtičku a bola výborná. Cesto bolo sladšie ako pri podobnom jedle z food festivalu z predchádzajúceho dňa a bôčik viac prerastený, ale úplne sa rozplýval na jazyku. Z ostatných stánkov vynikali populárni talianski The Cooking Cook Italian Kitchen alebo krásna stará dodávka Street Shakes E8. Na maličkom kruhovom School Yard Markete, podľa názvu situovanom na dvore miestnej školy, nás napríklad zaujal stánok s jedlými kvetmi. Všetkým, ktorí by sa chceli prísť najesť na tieto trhy by som však odporúčala si ich najprv celé prejsť a pozrieť si ponuku, lebo lákadiel je veľa, ale žalúdok len jeden.
Viac sme z pouličných trhov nestihli, do budúcna však máme čo objavovať. Trhov je veľa, ponuka pestrá, stánkari migrujú po celom Londýne a scéna sa stále mení. Ako pomôcka pri hľadaní kvalitného jedla ulice poslúži napríklad iniciatíva KERB alebo aktuálne rebríčky v Time Out. Alebo sa vyberte na nejakú konkrétnu akciu Street Feast London, Real Food Festival a pod. Gastro turistika má mnoho podôb. V Londýne sa dá dobre najesť aj na ulici.
Fotogaléria Whitecross Market:
Fotogaléria Broadway Market, Netil Market, Scholl Yard Market:
Ďalšie články o Londýne:
– London Positive
– East Meets West
– Ottománia
– Taste of London
– London’s Calling
Ďalšie tipy na návštevu trhov na Slovensku a v zahraničí:
Viac takých miest ako je Trnava – Trnavský rínek (Trnava)
Manhattanské trhy a tržnice – Chelsea Market, Union Square Greenmarket, Essex Street Market, Grand Central Market (New York)
Once Upon A Time in Japan (Tsukiji – rybí trh) – Tsukiji (Tokio)
Svet pokrikov ajumma – Gongdeok Market, Namdaemun Market, Kwangjang Market, Noryangjin Market, Geumcheongyo Market, Tongin Market, Mangwon Market, Yeongdong Market, Bamdokkaebi Market (Soul)
Street food – Berlin style – Markthalle Neun, Street Food auf Achse, Pojangmacha – Korean Street Food (Berlín)
Ako začať deň – Mercat de la Boquería, Mercat de Santa Caterina, Mercat del Born, Mercat de la Concepció, Mercat Abaceria (Barcelona)
Pouličné jedlo nielen na kolesách – Stará tržnica, Dobrý trh, Trh na Poľnej ulici (Bratislava) / Marx Halle – Street kitchen food Market (Viedeň)
Tak ďaleko, tak blízko do brucha Viedne – Naschmarkt (Viedeň)
Viedenská gastrokultúra a my – Naschmarkt (Viedeň)
London’s Calling – Borough Market (Londýn)
Kinosobota: Náplavka – Náplavka (Praha)
Vianoce na zámku – vianočné trhy na zámku Schloss Hof (Schloßhof)