Práve je to 33 rokov, čo si kalifornské vína vydobyli celosvetový rešpekt a ohlas. Novosvetské vína dlho nikto z európskych vínnych snobov nebral vážne a až v slávnej parížskej ochutnávke v r. 1976 padla kosa na kameň. Namyslení Francúzi si boli takí istí, že pristúpili na ochutnávku „naslepo“ a nechtiac povychvaľovali kalifornské vína. Medzi bielymi i červenými vínami jednoznačne vyhrali kalifornské vína.
Američania o tejto zásadnej udalosti nakrútili hraný film Bottle Shock (2008). V Prahe sa práve hrá pod názvom Víno roku a boli sme si ho minulú sobotu pozrieť. Čiastočne z nostalgie, čiastočne zo zvedavosti. Film bol slabý ako čaj a odporúčala by som ho naozaj len pre zaujímavosť, prípadne fanúšikom kalifornských viníc. Gýčové letecké zábery na zapadajúcim slnkom zaliate vinice, náladové scény popíjania vína v tieni stromov. To jediné sa oplatilo z filmu vidieť.
Víno roku je ako kalifornské vinárstva. Efektný biznis a kalkul. V Napa Valley a Sonome som ochutnávala víno v 8 vinárstvach, malých i väčších, ale všetky majú spoločné neuveriteľne drahé vína, drahé ochutnávky a zákerné turistické marketingové pasce. Usilujú sa vám predať takmer všetko. Chvíľka nepozornosti a odchádzate s nejakou zbytočnosťou navyše. Ak si zaplatíte ochutnávku (po jednom dúšku zo 4 vín) za 10 dolárov, dostanete pohár s vygravírovaným logom vinárstva zdarma. Ak si potom kúpite fľašu vína (napr. 30 dolárov), pribalia vám k nej spomínaný pohár akože grátis. A Amíci sa tešia ako malé deti…
Pobyt v Napa Valley alebo Sonome vás v sezóne príde celkom draho. Za noc v dvojlôžkovej izbe si od vás pokojne vypýtajú niečo medzi 400 a 600 dolárov. Pozemky v týchto oblastiach sú už dávno vypredané a ich hodnota astronomicky stúpa. Filmy nakrútené o kalifornskom víne túto hystériu ešte podporujú. Hotový vinársky Disneyland. Vínny vlak, kyvadlová doprava po jednotlivých dedinkách a viniciach, načančané pseudotoskánske vilky s ružovými záhradami, vypulírované cesty, parkoviská a vývesné štíty. Trhy, festivaly, oslavy, svadby – Napa a Sonoma je zlatá baňa.
Okrem vína si v Nape a Sonome prídu na svoje aj gurmáni. V Santa Helene nájdete napr. pobočku Amerického kulinárskeho inštitútu, lahôdkárstva Dean & Deluca a slávnu reštauráciu French Laundry šéfkuchára Thomasa Kellera. Napa a Sonoma sú luxusné rezorty a dovolenka vás tam vyjde porovnateľne draho ako na ktoromkoľvek inom turisticky vychytenom mieste. Ale stojí to za to!
Fotogaléria: