Tento týždeň sme na zeleninových polievkach. Nie je nič ľahšie ako povariť akýkoľvek druh zeleniny alebo strukoviny vo vode a ochutiť podľa nálady. Veď len koľko paradajkových polievok existuje. Aká je tá vaša naj? Moja paradajková naj je z čerstvých lúpaných paradajok, do ktorej si v tanieri zamiešam za lyžičku pesta a pár kociek mozzarelly. Aj letnú minestrone zbožňujem s pestom a parmezánom. Syr si dávame do horúcej polievky často. Taký roztopený ementál v zeleninovej polievke je priam sen. (Skvelý spôsob, ako sa vyhnúť vyprážanému syru a užiť si syrové „ťahanice“:)
Nie je to tak dávno, čo som objavila aj u nás lúpanú červenú šošovicu. Netreba ju vopred namáčať, uvarí sa raz-dva a navyše po nej nenadúva. Z takejto šošovice sa dá pripraviť zaujímavá korenistá príloha, kari alebo pyré. Ak máte radi indický dhal, už vám nič nebráni si ho pripraviť aj doma. Polievku z červenej šošovice môžete uvariť redšiu, hustejšiu alebo do hladka rozmixovanú. Zjemnenú smotanou alebo paradajkovým pretlakom, kombinovať s inou zeleninou, podávať s čerstvými bylinkami alebo jogurtom. Opäť sa vám otvára široké pole pôsobnosti, vyskúšajte a uvidíte.
Polievka z červenej šošovice
- 300 g červenej šošovice
- rastlinný olej
- cibuľa
- 1 – 2 strúčiky cesnaku
- voda alebo zeleninový vývar
- 1 – 2 bobkové listy
- mletá rasca
- soľ, čierne korenie
- paradajkový pretlak
- citrónová šťava
- (smotana)
V hrnci na oleji orestujeme nadrobno nakrájanú cibuľu do sklovita. Pridáme pretlačený cesnak, bobkové listy, mletú rascu, drvené čierne korenie a miešame, pokým nezačne korenie a cesnak rozvoniavať. Prisypeme šošovicu, premiešame a zalejeme vodou alebo vývarom. Varíme cca 20 minút, pokým šošovica nezmäkne. (Ak máme radšej redšiu polievku, prilievame do nej podľa potreby vodu.) Potom do polievky pridáme paradajkový pretlak, dochutíme soľou a citrónovou šťavou a necháme prevrieť. Kto má rád, môže polievku rozmixovať do hladka. Na záver môžeme polievku zjemniť aj trochou smotany.
Ďalšie recepty na polievky:
Soul Food – balzam na dušu i telo – avgolemono (vajcovo-citrónová kuracia polievka)
Príma sezóna – tekvicová polievka
Cvikla a spol. – cviklová polievka
Zelená sa, zelená – špenátová polievka
Thajský vánok – thajská kokosová polievka tom kha gai
Rajské – gazpacho (studená paradajková polievka)
Comfort Food – zelerová krémová polievka
3 z 1 – špargľová krémová polievka
Cool ako uhorka – uhorková studená polievka
Ryba pláva v polievke – cullen skink (mliečna polievka s údenou makrelou)
Lepší holub na tanieri… – holubací vývar s raviolami
Len aby sa nezabudlo na thajskú kuchyňu – thajská ostrokyslá polievka tom yam
Gril tuning – polievka z grilovaných paradajok a údenej papriky
Mulligatawny – mulligatawny (zeleninová kari polievka)
Zelený štvrtok – polievka z jarnej cibuľky a hrášku
Najlepší doping na svete – karfiolová polievka s kôprom
Bento 2.0 – polievka miso (japonská polievka z fermentovanej sójovej pasty miso)
So superstar do Nového roka – boršč
Pohánka a miso – japonská polievka miso s pohánkovými rezancami soba
Opat musim pochvalit. Vcera som varila a obom nam velmi chutila. Cervenu sosovicu som nikdy neskusala a bola som prijemne prekvapena z rychlej pripravy aj z vyhnutia sa neskorsim traviacim problemom 🙂
Taktiez by ma nenapadlo skombinovat ju s cesnakom a pretlakom, ale spolu to bolo cele vynikajuce, dakujem za inspiraciu 🙂
Teším sa, že chutilo. Niet za čo!
A co tak cierna? napr Beluga. Minimanlne vizualne by to mohlo byt zaujimave..
No, fór je v tom, že táto červená je bez šupiek, čo znamená, že sa rýchlejšie uvarí, dá sa dohladka rozmixovať a nenadúva z nej tak, ako zo šupkovej, takže ak o tieto benefity nie je záujem, nemám vonkoncom nič proti beluge, ani ostatným druhom šošovice.
Aha, dakujem za objasnenie, nejdem teda kazit fory a pouzijem cervenu.