Leto je nielen časom bohatej záhradkárskej sezóny, ale aj tej cestovateľskej, preto vám budeme nasledujúce dva mesiace prinášať zaujímavé zážitky a inšpirácie z našich ciest za jedlom a vínom v tomto extra prázdninovom špeciáli. Vyrážame…

Minule som na twitteri natrafil na otázku, kam sa ísť v Bratislave najesť. Odpísal som, že do nejakého nového bistra. Medzi navrhovanými sa objavilo aj jedno, ktoré má pre mňa osobitné čaro. Bistro na rohu Klemensovej a Grösslingovej ulice v starej „kubistickej“ budove zo začiatku minulého storočia. (Zaujímavosťou je, že v tomto pôvodne obytnom dome pre členov SND bola aj spoločná kuchyňa.) Bistro sa k odkazu architekta Jindřicha Merganca hrdo hlási a nazvali sa podľa toho U Kubistu.

Elegantné logo v kubistickom štýle (podľa návrhu Zuzky Ilavskej) nad rohovým vchodom do bistra korešponduje s delenou plochou priečelia budovy. Vo vnútri si hneď všimnete veľké plochy okien, v ktorých sú „zaparkované“ staré cestné bicykle, alebo neobvykle reštaurované stoličky. Stačí sa usadiť k stolíkom a  pozorovať ruch mesta za oknom. Neviem nakoľko sa duch miesta prenáša do myšlienok šéfkuchára Petra Janičinu, ale verím, že v takto citlivo poňatom priestore a harmonickom prostredí sa dobre pracuje. Od pôdorysu do L, cez zariadenie interiéru jednoduchými drevenými lavicami s vankúšmi a malými stolíkmi, až po štvorcové členenie stropu, minimalistické osvetlenie, či detaily ako lomené geometrické vešiaky na stenách (podľa návrhu Petry Šištíkovej), všetko tu ladí. Po vstupe ako prvé zaujme bar, na ktorého spodnej polovici, natretej čiernou tabuľovou farbou, je ručne napísaná aktuálna ponuka dňa a následne váš pohľad vedie línia podlahy smerom k polootvorenej kuchyni. Mám rád takýto koncept kuchyne, videný napríklad aj v pražskom Sansho. Všetko jednoduché, účelné, minimalistické a predsa útulné, vďaka drevu tento veľkorysý priestor nepôsobí chladne a odťažito.

Stačí sa usadiť k stolíkom a  pozorovať ruch mesta za oknom.

Koncept sa dá odčítať aj v typografii jedálneho a nápojového lístka. Je prehľadný, stručný, s vtipnými poznámkami. A uvoľnená je aj obsluha. Máloktorý podnik na Slovensku má tak ľudský a príjemný prístup k hosťom. Podobné pocity som mal napríklad v rodinnej Slowpeci. Samozrejme, aj U Kubistu dochádza k chybám a nedorozumeniam, ale vždy ich dokážu s úsmevom riešiť. Keď nevedia na niektorú z otázok odpovedať, neťaží sa im zájsť spýtať sa do kuchyne. Menu je nastavené účelne a jednoducho. Niekoľko stálych sezónnych jedál, doplnených o pravidelne sa obmieňajúce denné menu.

Charakteristickou položkou v jedálnom lístku U Kubistu sú placky socca z cícerovej múky,  ktoré sa podávajú napríklad s mrkvovým hummusom, alebo sa ako príloha objavujú pri niektorých iných jedlách. Pestrosť a kombinácia chutí polievok ma vždy prekvapí. Či už je to jemne pikantný demikát so slaninkou, alebo škótska sedliacka polievka s praženým jačmeňom a údenou sladkou paprikou. Vegetariáni ocenia moderné a kreatívne jedlá ako napríklad výborne ochutený šošovicový šalát, alebo teplý pohánkový šalát s bylinkami a dresingom. Okrem klasického rizota tu môžete vyskúšať aj krúpové orzoto. Jedlá sú dobre ochutené, dokonca ani šaláty si netreba viac dochucovať, čo je na slovenské pomery viac než neobvyklé. V jedlách cítiť vplyv severnej Afriky či Blízkeho východu, ako aj pôsobenie šéfkuchára v Škótsku. Niekomu sa môžu zdať niektoré kombinácie chutí zvláštne, ale scestovaný hosť tu naopak ocení kozmopolitný rozlet. Ponuka dezertov je slabšia. Pannacota s jahodami, čokoládové brownies alebo vanilkové crème brûlée neprekvapia, ale ani neurazia. Priestoru na zlepšenie a kreativitu sa v tejto oblasti ponúka asi najviac.

Pri každej návšteve tohoto bistra ma dostala jeho atmosféra. Pri najväčšom návale, kedy priestor doslova vibruje, sa stáva, že ak nemáte rezerváciu, musíte si počkať. Ale ani čakanie tu nemusí byť zbytočne strávený čas, ak si požičiate na prelistovanie napríklad Pyré, či inú literatúru. U Kubistu sa stretáva pestrá zmes ľudí, aktívne mamičky s deťmi, freelanceri, pripojení na wifi, skupinka Japoncov, sŕkajúcich polievku, či bradatí hipsteri s učebnicou anglo-americkej filmovej teórie na stole. Scény ako vystrihnuté z filmu. Táto neformálna (intelektuálna) atmosféra, niekedy hlučná, ale vždy správne živá a príjemná, vytvára osobitý priestor s pozitívnou dynamikou a čo je najlepšie, s dobrým jedlom. Miest s dobrou atmosférou je v Bratislave iste veľa, ale takých, kde sa nemusíte báť si objednať jedlo, kde si pochutíte aj na káve, kde vám bez vyzvania nalievajú vodu z vodovodu ako víno a kde sa nemusíte obávať reakcií personálu, je poskromne.

Za niekoľko dní bude bistro U Kubistu oslavovať prvý rok. Pre mňa je to miesto, kam sa rád vraciam a vždy som prekvapený a unesený jeho atmosférou a chuťami. Niektoré momenty, s ktorými sa tu stretávam, viem racionálne zdôvodniť, iné sú skôr pocitovou záležitosťou a stále sa snažím uchopiť to neviditeľné fluidum, ktoré tu cítiť. Som rád, že sa v Bratislave konečne hýbe vzduch a zavial sem čerstvý vánok v podobe bistier ako U Kubistu. Želám im, aby sa im darilo, pretože vďaka nim je tu zase o kúsok lepšie miesto pre život.

Fotogaléria: