Patrí ešte grilovačka do vrcholného leta? Za posledné roky totiž vyťahujeme gril v lete len minimálne. Keď ani v noci neklesá teplota dlhodobo pod 23 stupňov, nikomu sa nechce zohrievať ešte pri grile. Radšej než veko žeravého grilu otvárame v lete chladivé melóny a fľaše bubliniek. A niežeby nebolo čo grilovať.
Dajte ohňu šancu aj na konci leta a predĺžte si sezónu vonku na vzduchu.
No september je predsa len na grilovačku lepší. A ani mäso vám nebude chýbať. Oheň svedčí všetkej momentálnej zelenine – od paradajok až po cibule a dokonca aj ovociu. Už ste skúšali grilovať polovice jabĺčok, hrušiek či broskýň? Figy alebo strapce stolového hrozna? S lahodnými, krémovými syrmi a kvapkou medu alebo balzamika je to úplná báseň. Dajte ohňu šancu aj na konci leta a predĺžte si sezónu vonku na vzduchu. V chladnejšom počasí sa stačí len priobliecť. Vonku vám bude chutiť rovnako ako v lete, ak nie viac.
Ďalším trikom, ako si predĺžiť zelenú sezónu, sú bylinky. Petržlenová vňať rastie ako burina až do prvých mrazíkov a v hrantíku na balkóne alebo na okennom parapete vám vydrží ešte dlhé mesiace. Bazalka rýchlo pominie, ale vňaťka s vami prečká i miernejšiu zimu. Taká salsa verde alebo gremolata rozjasnia každé pečené i dusené mäso, o polievkach a eintopfoch ani nehovorím. To sú presne tie detaily, ktoré rozhodnú o tom, či sa najete (len) dobre, alebo tak, že si pooblizujete aj všetky prsty. Podľa mňa to stojí za zváženie a trochu námahy navyše.
A nezabúdajte ani na aromatické tvrdé bylinky. Levanduľu, bobkový list, šalviu, rozmarín, tymian… Ogrilované jedlo nechajte na nich odpočívať. Na servírovacom riade budú vyzerať skvele a budú aj nádherne voňať. Voňavými vetvičkami tvrdých byliniek môžete jedlo na grile aj potierať marinádou, alebo ho na ne rovno napichovať ako na špajdle. A inak ich môžete vložiť aj do vázy namiesto kvetov alebo položiť na stôl ako dekoráciu k prestieraniu, pričom budú fungovať ako prírodné osviežovače vzduchu a odpudzovače hmyzu.
Počasie nám praje, je krásny september, využite ho na maximum, nabite sa slnečnými lúčmi do zásoby a buďte čo najviac vonku. Ako strávite posledný letný víkend? My si užijeme grilovačku rovno na Nojzíku a symbolicky tak ukončíme leto v Burgenlande, ktorý k nám bol cez prázdniny veľmi štedrý. Bude aj report ako vždy. Tak ahoj, leto, vitaj jeseň, ide sa ďalej!
Dresing chimichurri
- veľká hrsť petržlenovej vňate
- (trocha koriandrovej vňate)
- trocha oregána (alebo ½ lyžičky sušeného oregána)
- ½ šalotky
- 1 strúčik cesnaku
- čili paprička alebo feferónka podľa chuti
- soľ, čierne korenie
- 2 lyžice octu z červeného vína
- ½ šálky olivového oleja
Nadrobno posekaný cesnak a šalotku rozotrieme s trochou soli a postupne rozmixujeme (alebo rozdrvíme v mažiari) s lístkami vňate, oregána, čili papričkou a olivovým olejom nahladko. Dochutíme čiernym korením, soľou a octom podľa chuti.
Použijeme ihneď ako dresing na šalát, marinádu, alebo čerstvú zelenú omáčku k mäsu, zelenine alebo ako dochucovadlo do polievok, dusených jedál a pod.
Crostini s grilovanými hruškami a syrom brie
- staršie pečivo (bageta alebo ciabatta a pod.)
- syr s bielou plesňou na povrchu brie
- hrušky
- olivový olej
- balzamikový ocot, sirup alebo sirup z granátového jablka a pod.
- soľ, čierne korenie
- lístky tymianu
Na grile alebo grilovacej panvici si nasucho opečieme plátky pečiva.
Hrušky rozkrojíme na štvrťky alebo šestiny a opečieme ich na grile tiež.
Syr brie na kúsku alobalu opatrne rozpečieme po oboch stranách, kým sa nenafúkne a nezačne hnednúť. Stiahneme všetko z grilu a ihneď servírujeme.
Crostini podávame tak, že na kúsok opečeného pečiva navrstvíme trochu teplého brie, hrušky, pokvapkáme olivovým olejom, balzamikom, posolíme, okoreníme a posypeme lístkami čerstvého tymianu.