Máte svoju obľúbenú kaviareň? Ak nie, prečo? Ak áno, prečo je vaša obľúbená? Ja už som si svoju „domovskú“ našla. Teda dve. Jednu mám na všedný deň a druhú na špeciálne príležitosti.

Do tej prvej v Kaffeehaus Goriffee chodím pravidelne. Kaffeehaus Goriffee sa nachádza v budove Goetheho inštitútu a je tak skôr súčasťou jeho komunity ako verejnou kaviarňou, kam chodia ľudia z ulice. A to sa mi páči. Takéto insiderské miesta sa vám samé nepostavia do cesty, treba ich objaviť. Párkrát ma sem na kávu dotiahol muž a úplne som sa namotala. Až tak, že som sa vďaka Goriffee prihlásila do Goetheho inštitútu na nemčinu, aby som mohla byť súčasťou tohto inšpiratívneho mikrosveta. Krásne priestory (zbožňujem ich letnú terasu v átriu), dizajn, technické vybavenie, najmodernejšie vychytávky a fantastická knižnica, kde sa organizujú zaujímavé podujatia (napr. Creative Mornings s Tiborom Váradym), yoga house a, samozrejme, kaffeehaus – všetko, vrátane ľudí je tu osviežujúco neslovenské. Aj keď musím na nemčinu veľmi skoro ráno vstávať, vynikajúcou motiváciou je pre mňa práve tunajšia káva. Väčšinou ju pijem až na hodine, ale niekedy si nastavím budík o 10 minút skôr, aby som si ju stihla v pokoji vypiť dole v kaviarni. Začať takto príjemne deň je úžasné.

Som asi štamgast.

Ale vráťme sa ku káve. V Goriffee používajú rwandskú kávu Garuka a Sholi a zatiaľ ma Rwanda (aj vďaka Goriffee) neprestala baviť. Kupujem si tu stredne praženú zrnkovú kávu do pákového kávovaru v práci, ale aj svetlo praženú domov na filtrovanú kávu. No najväčším bonusom Goriffee je barista Amir. Amir je môj osobný kávový anjel, jeho kapučíno nič neprekoná. Piť jeho kapučíno je ako piť hodváb, nechápem, ako to robí. A nečudujem sa, že sa stal finalistom v posledných baristických majstrovstvách Slovenska. Právom a zaslúžene. A teším sa, že k nemu môžem chodiť v Bratislave na kávu. Občas sem chodím aj počas dňa s kolegami z práce, chodievam sem aj s mužom na poobedňajšiu kávu, môj doterajší rekord sú 3 kávy za jedno dopoludnie, ale neviem si pomôcť. Som asi štamgast.

Druhá moja najobľúbenejšia kaviareň je z trochu iného súdka. Je to klasická kaviareň na rohu Grösslingovej a Karadžičovej. W café. Veľký priestor, ktorý „využívame“ ako obývačku. S kamarátkami alebo s rodinou. Pekných a príjemných miest na sedenie je v meste určite viac, ale tu majú navyše vynikajúcu kávu, takže nemusím robiť žiadne kompromisy. Je tu veľa miesta, dosť súkromia pre všetkých, pohodlné gauče a kreslá a zaujímavá ponuka pre každého – okrem výberovej (aj filtrovanej) kávy zo žilinskej pražiarne 9 grams (rovnakú používajú aj U Kubistu a vo Svägu), aj domáce limonády, čaje, skvelé tortičky a koláče a občerstvenie. Vo veľmi vkusne zariadenom interiéri je stále čo obdivovať (napr. kvetinovú výzdobu a izbové rastliny), momentálne tu majú nádherný vianočný stromček a predajnú výstavu obrazov. Ak všetko dobre pôjde, predpovedám tomuto podniku hviezdnu budúcnosť aj vďaka strategickej polohe v súvislosti s výstavbou Twin City oproti. (A ak by som mala niečo navrhnúť na vylepšenie, možno nejakú drevenú debničku s detskými knižkami, časopismi, omaľovankami a farbičkami pre deti. Tie moje by to iste ocenili. A ja tiež.)

Okrem spomínaných dvoch kaviarní mám ešte pár obľúbených podnikov, kam sa smelo vyberiem na kávu. Sú to rôzne prevádzky s rôznym zameraním, na rôzne príležitosti a pre rôznych ľudí. Každá z nich je však pre mňa záchytným bodom na pomyselnej food mape Bratislavy, keď potrebujem dobrú kávu.

Mono café je u mňa v tesnom závese v obľúbenosti za Goriffee a W café, v kategórii interiér dokonca vedie. Nachádza sa na starom sídlisku na Budovateľskej ulici v blízkosti Autobusovej stanice Mlynské Nivy. Trochu od ruky, ale pre všetkých, ktorí blízko bývajú alebo pracujú, čistá výhra napríklad na raňajky (od bistra Žufaňa). Obmieňa sa tu ponuka kávy od rôznych špičkových pražiarov (The Barn, Green Plantation, Doubleshot, Original Coffee,Square Mile Coffee Roasters, Rebel Bean, The Coffee Collective, Koppi, atď.), výborné torty, v lete super zmrzka a osviežujúce nápoje s kávou. A za týmto všetkým stojí skvelá baristka a majiteľka v jednom Iris.

Mad drop espresso & brew bar sme objavili len nedávno a kávovo tak pokryli okolie pri Blumentáli. Aj dnes som tu vystúpila z električky len kvôli tomu, aby som sa tu pri káve na pár minút zastavila po únavnom dni. Mad drop je espresso bar a brew bar severského typu, šmrncnutý bicyklami. Za barom stojí sympatický mladý pár majiteľov a ponúka kávu z banskobystrickej mikro pražiarne Illimité. Ozaj, viete, čo je kávový trojboj? Príďte si to do Mad dropu vyskúšať.

V oblasti filtrovanej kávy má u nás čestné miesto prvý bratislavský brew bar – Brew bar café a barista a majiteľ David Frajt. Domáca scéna Brew baru je vo Freshmarkete, momentálne elokovaná v Coloseu pri Kuchajde. Už sa ale nevieme dočkať otvorenia nového Freshmarketu (najnovšie údajne 29. 1. 2016), alternatívna príprava kávy nesmie na žiadnom dobrom trhu či tržnici chýbať. V novom Freshmarkete bude Brew bar café (nielen) našou stálicou.

Kvalitných bistier je u nás stále ako šafranu a takých, v ktorých by si zakladali na výberovej káve ešte menej. Preto sme s nadšením vítali Urban Bistro na Michalskej. A nielen preto, že tu majú kávu od skvelých Green Plantation z Komárna. Toto je podnik, kam sa dá ísť aj normálne (a veľmi dobre) najesť. Dať si skvelé kapučíno pred alebo po dobrom jedle na jednom mieste je luxus. (Rovnako ako U Kubistu.)

Káva.bar na rohu Skalnej pri tuneli síce nepredáva výberovú kávu, ale pre niekoho, kto má radšej kávu talianskeho typu, je to jasná voľba. Radi sem chodíme pozorovať ľudí na ulici cez veľké okná. Turisti sa tu trúsia s mapami v rukách, do toho hrkocú električky, vychádzajúce z tunela a popri tom obdivujeme mišung starých kávových šálok a podšálok, ktoré sem môžete prísť kedykoľvek darovať.

V poslednom čase sa rozmohol trend multifunkčných coworkingových priestorov. Nám Satori Stage na Miczkiewiczovej padol do oka práve preto, že zahŕňa aj malú kaviareň s výberovou kávou, takže ak sa nachádzate niekde nablízku a máte chuť na dobrú kávu, alebo si chcete s niekým posedieť a porozprávať sa na neutrálnej pôde, máte možnosť. Inak, naposledy sa tu konala prednáška Creative Mornings so šéfredaktorom kávového časopisu Standart Michalom Molčanom.

Malý espresso bar na rohu ulice 29. augusta a Špitálskej Sväg to go. Nakúkam dnu každý deň z trolejbusu, krásnu živú zelenú stenu tu majú, ach! Jediné, čo ľutujem, že nie je bližšie zastávka trolejbusu, aby som mohla pohodlnejšie vystúpiť, dáť si kávu a naskočiť hneď na ďalší spoj. Ale ako zastávka na kávu po obede na Poľnom trhu, alebo na kávičku so sebou do Medickej záhrady, je to ideálne riešenie. Ozaj, čo vy a papierové poháre na kávu so sebou? Ja, pokiaľ to len trochu ide, pijem zásadne zo šálky (je to štýlovejšie a ekologickejšie), ale keď to nejde, beriem aj papierový pohár. Ale myslím, že aj na toto by som mala riešenie. Nosiť si vlastný malý keepcup so sebou. (Chcem sklenený s korkovou obrubou!)

A malá chuťovka na záver. (Na leto mimo Bratislavy.) Ak budete mať chuť sa ísť posadiť na kávu niekam k vode, zamierte do Hamuliakova. Na Dunaji tam majú krásnu kaviareň Marina cafe. Možno preháňam, ale my sa tam naozaj cítime ako na dovolenke. Veľmi živo si predstavujem, ako by mohli podobné podniky spestriť spoločenský život v Bratislave. Tak aspoň v Hamuliakove, priatelia. Hádam raz dorazí kultúra na Dunaji aj do hlavného mesta. Ak si trúfnete a vyrazíte sem na bicykli, posedenie pri vode bude mať pre vás dvojnásobne čaro.

A čo vy? Máte nejaké dobré tipy na kaviarne? Kaviarenskú scénu mapujeme aj ďalej. Hneď ako nazbierame nový materiál o káve a kaviarňach v Bratislave (a blízkom okolí), sme tu s kávovým sprievodcom zas.

Ďalšie texty o bratislavskej kávovej scéne:
Bedeker bratislavského kaviarenského povaľača
Bratislavská kávová vlna 2.0

Fotogaléria: