Ani neviem, čo rozhodlo, že si chcem piecť vlastný chlieb. Či výška rodičovského príspevku, či nechuť z nakupovania pekárenských výrobkov v supermarkete, či rozporuplná kvalita kupovaných chlebov. Čoskoro začneme dcére krájať prvých vojakov, bola by som rada, keby vedela, ako vonia a vyzerá skutočný chlieb.
Začala som s chlebom z hotovej zmesi z obchodu. Nevykysol. Skúsila som chlieb podľa receptu Jamieho Olivera. Nevykysol. Dala som si pauzu a čakala, kým si ma ďalší recept nenájde sám. Svokra mi dobrosrdečne doniesla obchytanú knižku Jiřiny Bohdalovej „Hádej, kam půjdem na flám“, v ktorej našla jej recept na domáci chlieb. Podobné „kuchárske“ knižky celebrít neznášam, s nedôverou som v nej listovala, ale nakoniec som receptu dala šancu. A vyšlo to.
Recept bol trochu náročný na čas, ale taký ľahký na prípravu, až ma zaskočilo, aké jednoduché je upiecť chlieb. Nepotrebujete žiadnu pekáreň, žiadne extra pomôcky ani prísady, žiadne dlhé a namáhavé miesenie. Proste to fungovalo aj „ľavou zadnou“. Chlieb sa podaril, chutil aj vyzeral vynikajúco.
Keď sa mi podarí dobré jedlo, mám obrovskú radosť a skvelú náladu. Ale pocit, keď sa vám podarí upiecť chutný chlieb, je neopísateľný. Je to niečo extra. Už len pre ten pocit by som ľuďom odporúčala piecť si doma chlieb. Ten sa totiž kúpiť nedá.
Domáci chlieb
- 1kg hladkej múky 00 alebo T650
- 3 lyžičky soli
- 30 g droždia
- 1 lyžička cukru
- 7dl vody
- krajec chleba
- (rasca)
- solamyl
- olej
- cukor
Jeden veľký krajec chleba bez kôrky namočíme do pol litra vody a necháme cez noc stáť pri izbovej teplote. Na druhý deň si z 2 dl vlažnej vody, kvasníc a lyžičky cukru urobíme kvások. Ten zapracujeme do múky spolu s namočeným chlebom aj s vodou, soľou a prípadne aj rascou. Vymiesime a necháme na teplom mieste kysnúť asi 3 hodiny, pričom každú polhodinu cesto jemne premiesime. Keď je cesto vykysnuté, preložíme ho na múkou vysypaný plech a necháme ešte chvíľu odstáť. Rúru rozohrejeme na 250˚C. Pred pečením peceň potrieme trochou vody, v ktorej sme rozmiešali štipku solamylu. Pečieme 10 minút, potom teplotu znížime na 150˚C a pečieme 1 a pol hodiny. Počas pečenia peceň párkrát potrieme olejom a po vybratí z rúry osladenou vodou. Chlieb necháme na mriežke vychladnúť.
Ďalšie recepty na chlieb:
Zázraky z jedného hrnca – Írsky sódový chlieb
Make Bread, Not War – kváskový chlieb
Ako usporiadať vianočnú párty a nezblázniť sa z toho – ražný chlieb s melasou
Hurá, leto! – focaccia
jej,chlebik vyzera naozaj origos chlebikovo..urcite vyskusam !!lebo este som zatial neobjavila taky chlebik ,ktory by mi chutil ozaj chlebovo ,a nie tak torchu kolacovo..
No, na to sa treba vyhrať s múkou a kvasnicami, podľa mňa. Ja som našla výbornú hladkú chlebovú múku v Bille. Je česká, z Hlavlíčkovho Brodu… a s kvasnicami podobne. Cítila som ich v ňom, aj keď chlapi tvrdili, že nie… Budem ho musieť ešte párkrát vyskúšať, aby som našla to správne droždie, odhadla jeho presné množstvo a čas kysnutia tak, aby som tú dochuť „kysnutého koláča“ eliminovala… Inak… chlieb už nie je. Za dva dni zmizol… z kila múky… eh.
vyborne!!! raz ked budem cely den doma, tak urcite vyskusam :)))
Zanimiv recept, lepe slike, zelo okusno, všeč mi je vaš blog ima veliko možnosti in visoke kakovosti. Vabimo vas, da obiščete moj blog Valencia, s tradicionalnih receptih za v regiji Valencija.
http://valenciagastronomic.blogspot.com.es
Tento teden „Donuts buče“. naslednji teden, „Mona Velikonočni v Valencii“. Ali želite, da pridejo?
V mojem blogu najdete prevajalec za vaše jazykaNavíc, če vam je všeč Valencije gastronomije, HTML kodo lahko umestite na vaš blog, in boste imeli neposreden dostop do mojega bloga.
¡Hola!
Gracias por tu comentario. No sé qué lengua era, pero lo entendí. Valencia es para mí en la lista de destinos gastronómicos en un lugar destacado, sin duda que llegaremos… Sin embargo, vamos a seguir tu blog.