Ak nemáte záhradu samý fóliovník, skleník či parenisko a nerýchlite zeleninu, sezóna prichádza dosť neskoro. Nezdá sa to, ale záhrada je stále prázdna a holá… S kompletným arzenálom nových, čerstvých byliniek (z Veľkého Kýra) som už veľmi netrpezlivá a špekulujem, ako prísť k niečomu lokálnemu a sezónnemu „zelenému“. Som veľký fanúšik získavania potravy z voľnej prírody, zatiaľ viac teoreticky než prakticky, tak som sa rozhodla vyskúšať žihľavu.
Viem, nie je to nič nové ani extrémne, ale zo žihľavy som jedla a varila prvý krát. Išla som „špenátovým“ smerom a rozhodla sa zameniť špenát v nejakom špenátovom recepte za žihľavu. Gnocchi sú u nás veľmi obľúbené a už aj tak som dávno chcela vyskúšať nejaké „farebné“ cestoviny alebo niečo podobné. Hľadala som recepty na špenátové gnocchi, ale na moje prekvapenie som našla aj originál žihľavové. Z Toskánska. Trochu úprav a improvizácie a vzniklo jedlo, ktoré sa hodí nielen na Zelený švrtok, ale na hocijaký iný bezmäsitý deň v roku.
Žihľavové gnocchi s bylinkovou omáčkou
- 100 – 150 g mladých vrcholkov žihľavy
- 600 g zemiakov
- 2 vajcia
- hrsť strúhaného parmezánu
- 200 – 300 g hladkej múky
- soľ
- 1 lyžica masla
- sekané čerstvé bylinky podľa chuti (bazalka, mäta, estragón, šalvia, tymián, petržlenová vňať…)
- cca pol deci koňaku
- 250 ml sladkej smotany
- hrsť sekaných orechov
- soľ, čierne korenie podľa chuti
- strúhaný parmezán na posypanie
Žihľavu sparíme alebo chvíľu blanžírujeme v horúcej vode, scedíme a po miernom vychladnutí z nej dobre vytlačíme všetku tekutinu a rozmixujeme na hladkú kašu. Z vychladnutých, pretlačených varených zemiakov, žihľavy, vajec a parmezánu vytvoríme cesto, ktoré postupne zahusťujeme múkou do vláčnej konzistencie. Mierne posolíme a z cesta vytvarujeme gnocchi, ktoré pár minút varíme v osolenej vriacej vode, kým nevyplávajú na povrch. Scedíme, premiešame s trochou oleja alebo masla, aby sa nezlepili a udržiavame teplé.
Medzitým si na masle opražíme sekané bylinky, zalejeme ich koňakom, necháme alkohol vyvariť, pridáme smotanu, necháme prevrieť, prisypeme sekané orechy a varíme, kým omáčka mierne nezhustne. Dochutíme soľou a korením a podávame ihneď s čerstvými gnocchmi a strúhaným parmezánom.
Ďalšie inšpirácie na Zelený štvrtok:
Zelený štvrtok
Zelená sa, zelená…
Nenahraditeľná náhrada
S rozumom = sezónne
Ťažko na bojisku, ľahko na tanieri
Dresingová mágia
Niečo malé na obed
Nielen na deň zelený
Hm, dobrý nápad. Ako vám chutili? Zaradíte žihľavu do jedálnička? Čo vaše drobča? Ešte sa nehlási? Držím palčeky.
Kati, chutili veľmi, ja som bola nadšená a určite budem v budúcnosti variť zo žihľavy, je to skvelá „no-cost“ alternatíva k špenátu… Malý je disciplinovaný, vzorne čaká na termín (bud. týždeň v sobotu), takže si stíham všetko pripraviť a porobiť, čo treba… Ďakujeme!
juj,vyzeraju paradne…!!!ja som tiez este zihlavu neskusala,preto som viac ako zvedava,ako to asi chuti…a drzim palce buducu sobotu,budem na vas mysliet 🙂
…neviem, ci by si identifikovala, ze v tych nokoch je zihlava, je to jemna chut, nic vyrazne.
Mati, v takejto varenej forme by si asi nezistila, že je to žihľava. Na surovo v nejakej nátierke, ako robila Katka možno áno. Skôr podľa vône v kuchyni by si to identifikovala. Môj otec, keď prišiel zvonka do kuchyne, kde sme žihľavu blanžírovali povedal, že to tam „smrdí“, ako keď voľakedy sečkovali žihľavu pre hydinu :))) Takže kto dôverne pozná žihľavu, možno zistí, kto nepozná, nezistí…