Dnes budem monotematická. Budeme len raňajkovať. Lebo január je ideálny čas na dlhé a výdatné raňajky aj niekoľkokrát za deň. A aby sme si vniesli do začiatku roka trochu rozptýlenia a inšpirácie, budeme raňajkovať vo Viedni. Či už si vezmete deň voľna cez pracovný týždeň, alebo počkáte na víkend, pôjdete vlakom, alebo autom, vezmete celú rodinu, spriaznenú dušu, alebo pôjdete sólo, či budete chcieť v kľude posedieť, či len si nakúpiť dobroty so sebou, na každý prípad existuje odpoveď. Joseph Brot vom Pheinsten. Najlepšia pekáreň vo Viedni.

Jedno z najinšpiratívnejších miest vo Viedni.

Dlho som rozmýšľala, kam ísť vo Viedni na najlepšie raňajky. Čo vlastne očakávam od raňajok? Miest, kde sa podáva dobré raňajkové menu, pribúda, už by sa dalo slušne vybrať, ale ak už mám niekam ísť, musí to stáť za to. Vyšlo mi, že najdôležitejšie je pre mňa pečivo a jesť ho priamo pri zdroji je luxus. Remeselnú a ručnú pekárenskú výrobu neskonale obdivujem, priťahuje ma ako magnet. A obzvlášť Joseph Brot. Púta moju pozornosť od samého začiatku. Ich prvý chlebový butik na Naglergasse sme naživo videli už na našej úplne prvej gastronomickej potulke po Viedni. Proste si nás vybral. Poznáte to, vrana k vrane…

Už na prvý pohľad je Joseph Brot iný, ako ostatné pekárne. Maximálne autorský, jedinečný, s jasným konceptom slow food, minimalistickým dizajnom, krásnym logom, odkazujúcim na ručnú výrobu chleba, s modernými webstránkami a štýlovými fotkami, čistým, vzdušným interiérom, minimom plastov, žiadnymi gýčmi či iným vizuálnym smogom. Ďaleko, ďaleko od bufetových pekárenských sieťoviek s rýchlym občerstvením do ruky. V Joseph Brot majú skrátka dobrý vkus na všetko. Keď potom otvorili svoje prvé bistro na Landstrasser Hauptstrasse, musela som tam ísť. Jedno z najinšpiratívnejších miest vo Viedni. Ak by ste sa pozreli na moju pracovnú gastro mapu Viedne, bistro na Landstrasser Hauptstrasse by ste našli na prvom mieste. Čerstvý vzduch, priviaty priam zo Škandinávie, prírodné alebo upcyklované materiály a dekorácie, svetlý, akoby slnkom prežiarený priestor, navodzujúci tunajšiu všadeprítomnú filozofiu transparentnosti a udržateľnosti. A tie dobroty! K pekárenskému sortimentu pribudla vlastná cukrárska výroba a rôzne starostlivo vyberané miestne produkty, ktoré uspokoja úplne všetkých. Vegánov, deti, alergikov, hipsterov, aj zarytých tradicionalistov.

Čo je ešte lepšie, že Joseph Brot rastie a posúva sa stále ďalej. Budujú silnú komunitu, robia pečeniu chleba osvetu, dodávajú svoje výrobky do najlepších reštaurácií, lahôdkárstiev a bio obchodíkov. Chcete sa naučiť doma piecť chlieb? Potrebujete kvások, čerstvú (živú) múku, receptúru a návod, alebo rovno aj kurz pečenia chleba? Nič nie je problém, všetko majú! Vždy, keď si myslím, že to už lepšie byť nemôže, prekvapia ma niečím novým. A otvoria ďalšie štyri prevádzky. Pekáreň s cukrárňou v okrajovej časti Viedne, kam zájdeme pre pečivo a koláčiky na piknik alebo výlet, keď nechceme zachádzať do centra. Poschodové bistro na Führichgasse, kde sa po celý deň aj cez víkend posilníte pred návštevou parku Burggarten, Albertiny alebo Domu motýľov.

Z malinkého bistra na Kirchengasse pri Mariahilferstrasse to máte na skok všade. Toto miesto mám úplne najradšej. Najlepšie miesta na sedenie sú pri pulte, odkiaľ môžete naživo pozorovať prácu pekárov. To je presne tá pridaná hodnota k raňajkám, aká sa mi ráta. Kvôli tomuto sa naozaj oplatí ráno vyhrabať z domu. A nielen ráno, lebo toto bistro funguje aj ako vínny bar a posedieť si sem môžete prísť aj večer, prípadne sa zúčastniť nejakého zaujímavého podujatia napr. s ochutnávkou naturálnych vín. A ešte niečo si určite všimnete v bistre na Kirchengasse – slovenské plagáty obilnín ako zo školských hodín biológie a modranský majolikový riad. Nie, zrak vás neklame, je to naozaj tak. Za všetkým hľadajte ženu, v tomto prípade slovenskú ženu samotného majiteľa Josefa Weghaupta. Pyšná som na tieto drobnosti, ktorými sa aj malé, zanedbateľné Slovensko môže prejaviť na kozmopolitnej scéne Viedne. Za uvedenie do obrazu ďakujem aj milej Karolíne, ktorá pre Joseph Brot pracuje a ktorá sa mi ozvala, keď ma cez IG v Joseph Brot naposledy odhalila. Ešte raz ďakujem za kontakt a teším sa na osobné stretnutie.

Rozprávam veľa, ale o jedle som ešte nič nepovedala. Muž nikdy nevie odolať vajíčkam Benedict, jedol ich vo všetkých troch bistrách, čím mi značne sťažil situáciu, lebo sme zďaleka neochutnali toľko, koľko som chcela. Celé raňajkové menu je úžasné, nikdy si neviem vybrať. (Už teraz ale viem, že len, čo sa trocha oteplí, prídem na štedré Hinterhof Frühstück, aj s pohárom prosecca, juch!) Obzvlášť rada by som však upozornila na výborné bagle (ktoré si tu kúpim a doma spravím s krémovým syrom, lososom, kaparami a cibuľou, keď mi bude chýbať New York a Russ&Daughters). Robia tu aj veľmi dobré chai latte, ktorému zas nikdy neodolám ja. A obrovskú radosť mám z „našich“ tradičných chutí z detstva – chlebíka s maslom a pažítkou, s vajíčkom namäkko. Chutila som si naň už dávno. S pažítkou sa tu nežgrloší, doprajú vám jej pekne nahrubo, ako to má byť. A nakoniec nesmiem zabudnúť na sezónne maslové šišky s nenormálne dobrým marhuľovým džemom. To ani nie je džem, to sú priam tekuté marhule, či čo, strašne dobré, to určite musíte ochutnať. A keď už sme pri tých marhuliach, Joseph Brot má manufaktúru v dedinke Burgschleinitz z regiónu Waldviertel, tak ak sa budete najbližšie túlať po Wachau a Kamptali, je to dobrý tip na raňajky, aj s pozorovaním práce pekárov naživo a s kúpou lokálnych dobrôt na cesty. Ja to mám v pláne tento rok práve počas marhuľovej sezóny, ale neviem, či to dovtedy vydržím…

Dobre, dosť bolo ódy na Joseph Brot, ešte mám v rukáve jeden parádny tip na sladké raňajky pre všetkých frankofilov, ktorým chýba Paríž a hlavne francúzske pečivo a bistro špecialitky. Nová francúzska boulangerie – pâtisserie Parémi je jednoducho sen. Kde inde ako na Bäckerstrasse? A s rovnakým bonusom – s presklenou stenou priamo do výrobne, s najlepšími miestami na sedenie priamo u nej – ak vás to baví. Ale budete obdivovať aj kvetinovú výzdobu v interiéri, alebo žasnúť po ceste na toalety vo vnútrobloku, kam sa inak takto v centre nemáte šancu dostať. A tie kachličky a mramorové umývadlo na toaletách, zážitok, koniec-koncov, ste v paláci Nimptsch!

Za projektom Parémi stojí dvojica superhrdinov pekárov-cukrárov (názov je kombináciou ich krstných mien Patricia + Rémi). Ako ja strašne fandím týmto odvážnym mladým ľuďom, ktorí vedia, čo chcú a idú si za tým aj za cenu nikdy nekončiacej driny a odriekania! Našťastie je veľká šanca, že ich úsilie tu vo Viedni bude korunované úspechom. Aspoň podľa vyťaženosti podniku. Vždy je tu plno, žiadne vyčkávanie na nápoje či účet, personál naozaj kmitá. V lete boli horúčavy, len sme si vzali božský maslový croissant do ruky a o kúsok ďalej na rohu pri okienku Fenster Cafe ho zapíjali kávou, ale v dobrom počasí sa dá sedieť vonku v tieni bočnej ulice Essiggasse. V zime je o miesta väčšia bitka, ale ukoristili sme si posledné dve miesta pri dlhom komunitnom stole v prednej časti podniku a pozorovali cvrkot za predajným pultom so všetkými tými maškrtami. Makarónky, madlenky, pralinky, tuiles, éclaires, z kysnutého pečiva neskutočné bagety, briošky či chleby épi alebo fougasse. A opäť, sledujte ich sezónne špecialitky ako palacinky crêpes, trojkráľový koláč alebo panettone, vždy je tu z čoho vyberať, pravda, nič pre dietárov či nerozhodných.

Tak či tak, január je pomaly za nami, ešte mesiac zašívania sa doma pri seriáloch, korčuľovania a kvasenej zeleniny, lebo potom už, dúfam, konečne Dunaj, prvé pozorovania vtákov, klíčky a vysievanie. Máte už (osevný) plán na rok 2019? Ako to vidíte tento rok?

Fotogaléria:

Ďalšie články o Viedni:
Čo jesť vo Viedni, keď idete len na otočku
Viedeň, leto a káva
Viedenská káva
Viedenská gastrokultúra a my
Ako chutí najlepšie mesto pre život
Tak ďaleko, tak blízko do brucha Viedne
Jesenné výpady za hranice (všedných dní)
Bistro Viedeň