Párkrát som už pred mužom spomenula, že nemám takú panvicu, čo by sa dala použiť do rúry, ale hovorila som to len tak, aby reč nestála, lebo bez celokovovej panvice sa žiť dá. Viem si predstaviť, že by som bez nej bola celý život a nič by sa nestalo. O to väčšie prekvapenie som zažila, keď som na Valentína dostala od muža profi železnú panvicu.
Finty s takouto panvicou som odkukávala najmä od Jamieho Olivera, páčilo sa mi, ako to šetrí množstvo ušpineného riadu. V tej istej panvici si jedlo rozrobíte na sporáku, dokončíte v rúre, (prípadne v rúre udržiavate teplé) a ešte ho v nej aj servírujete. Steaky, omelety, fritaty, obrátené koláče… Len si vybrať.
Vhod mi prišiel jeden nedávny post Davida Lebovitza, v ktorom sa nadchýňal Ottolenghiho šakšukou – takým severoafrickým „lečom“ a pokúšal sa jeho recept napodobniť. A keďže ja Ottolenghiho môžem a šakšuku som chcela už dlhšie vyskúšať, nebolo nad čím váhať. A oplatilo sa. K Lebovitzovmu receptu som ešte dorobila chlebové placky podľa River Cottage a vyslúžila si od muža veľký kompliment. Takže ak vám ešte zostala doma nejaká fľaša leča, sem s ním!
Šakšuka
- 2 lyžice olivového oleja
- 1 menšia cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- ¼ čili papričky alebo ¼ lyžičky čili vločiek
- ¾ lyžičky soli
- ½ lyžičky mletého čierneho korenia
- ½ lyžičky údenej mletej papriky
- ½ lyžičky mletej rasce
- ½ lyžičky mletej rímskej rasce
- ½ lyžičky kurkumy
- 1 plechovka lúpaných paradajok
- 1 lyžica paradajkového pretlaku
- 1 lyžica medu
- 1 lyžička octu z červeného vína
- 50 g baby špenátu
- 50 g slaného syra
- 2 vajcia
Na panvici orestujeme na oleji na drobno pokrájanú cibuľu a na plátky pokrájaný cesnak do mäkka. Potom pridáme čili, soľ, čierne korenie, údenú papriku, rascu, rímsku rascu a kurkumu a opekáme, kým nezačnú voňať. Potom pridáme paradajkový pretlak a opečieme ho tiež. Nakoniec pridáme lúpané paradajky, med a ocot a podusíme, kým zmes mierne nezhustne, zhruba 10 minút. Nakoniec pridáme špenát a necháme ho v omáčke povädnúť.
Rúru predhrejeme na 180°C. Do omáčky v panvici ponoríme kúsky syra, urobíme do nej varechou jamky, do každej vylejeme opatrne celé vajce a vložíme do rúry zapiecť na ďalších zhruba 10 minút, alebo kým bielky nestuhnú. Podávame ešte horúce s chlebovými plackami alebo čerstvým chlebom.
Chlebové placky so zátarom
- 250 g hladkej chlebovej múky
- ¾ lyžičky soli
- ½ lyžičky sušeného droždia
- ½ lyžice rastlinného oleja
- 1 lyžica extra panenského olivového oleja
- 1 lyžica zátaru (zmes sušeného tymianu, sezamu, sumachu a soli)
Do múky so soľou a droždím prilejeme olej a 162 ml teplej vody a spracujeme na cesto. Pomúčime si ruky a pracovnú plochu a cesto asi 5 minút miesime. Cesto vytvarujeme do gule, odložíme do misy, prikryté, na teplé miesto vykysnúť 1 – 2 hodiny, kým nezdvojnásobí svoj objem. Po vykysnutí cesto rozdelíme na 4 časti, každú spracujeme do gule a rozvaľkáme na placku tenkú 2 – 3 mm. Pečieme na rozpálenej suchej panvici 2 minúty z každej strany, kým sa nezačnú na plackách tvoriť bubliny a placky sa neprepečú. Hotové placky potrieme zmesou olivového oleja a zátaru a pred podávaním ich rozkrájame na štvrtiny.
Ďalšie recepty na placky a palacinky
Polievka a palacinky – galettes
Sila živých kultúr – placky dosa
Kari s hviezdou Michelina – chlieb naan
Plackáreň – zeleninové placky
Jedzte ako Francúzi – chlebové placky II
4 roky, 2 deti a večera na stojáka – tacos
Ručne-stručne… ping – čínske placky ping
Mexický fastfood – quesadillas
Z núdze cnosť – palacinky s višňovou omáčkou
Zuzka,tesim sa,ze tvoj Jozko si tak vazi poklad,co doma ma a patricne ho ocenuje 🙂 tak rada vzdy ku tebe zavitam a nasavam tu vone tvojich dobrot a snivam,kedy sa uz konecne aj ja dostanem do vlastnej kuchyne ,kedy sa vsetko opat ukludni a ustali ,aby som si to mohla takto uzivat 🙂
Ďakujem! Dúfam, že si váži. A stará sa. Veľmi. Ináč by nič u nás nefungovalo.
A neboj, dočkáš sa, všetko chce čas. Zatiaľ veľa rozmýšľaj a zbieraj nápady, máš čas… Držte sa!
Jedlo na tej fotke mi bol hned povedomy : ) Zuzana, ak nahodou este nemas Yotamov „Jerusalem“, tak rozhodne odporucam…Je to moja najblubenejsia cookbook momentalne, uzasna, etnologicka sonda do nadhernej krajiny a mesta prepozpravana cez jedlo.. Okrem mnoha ineho som v nej nasla absolutne dokonaly recept na hoummus… 🙂
Ja mám dve. Prvú a Plenty – a to je teda bomba. Keďže sa posledný pol rok sústreďujem na spracovávanie a varenie zeleniny, nič dokonalejšie sa mi do rúk nemohlo dostať – presne jedlo podľa môjho gusta… A Jerusalem je tiež na zozname. A letenky do Londýna vo vrecku, takže aj osobná návšteva v Otto, hurá, neviem sa dočkať …
prudko zavidim 🙂 ten londyn a aj panvicu, na kt. som sa zabudla opytat 🙂 ze ci by pan domaci neodtajnili odkial ju vzali, ja si svoj zivot bez takej neviem predstavit a zatial ziadna z tych, ktore som mala v rukach nesplnala moje predstavy, tato vsak aspon na pohlad zda sa, ze meetne moje ocakavania …
jej,Zuzka,aj ja mam Plenty 🙂 dostala som ju na Vianoce a zatial hltam len cez papier,lebo odvtedy som nemala moznost skusat ,ale uz sa neviem dockat ,dostala ma 🙂 a tie letenky do Londyna silno zavidim 🙂 (v dobrom,ako inak 🙂 )
Ja som už aj vyskúšala – jogurtové chlebové placky s hubovým ragú a mám pripravené suroviny na cviklový šalát s pomarančom a olivami a na šošovicu so zelerom a lieskovcami… A ten Londýn budem musieť naplánovať na minúty, toľko toho chceme vidieť a skúsiť. Ani spať nebudeme…
Je to ocelova panvica od firmy de Buyer, konkretne typ Mineral B Element. Prvykrat som na nu narazil na tejto stranke http://www.kulina.cz/ocelova-panev-mineral-b-element-o-26-cm-de-buyer/d-76626/ , ale nakoniec som ju kupil cez nemecky amazon (kedze to viem poslat kamaratovi do Rakuska a tym padom neplatim postovne http://www.amazon.de/5610-26-Bratpfanne-Stahlblech-Mineral-Element/dp/B00462QP0W/ref=pd_sim_k_3 ). Pred jej pouzitim odporucam nastudovat ako sa ma panvica vypalit a aj ako sa o nu starat. Na tej prve linke najdes nizsie aj video z vyroby a aj ako postupovat pri jej pouzivani.
Dakujem!!
Zboznujem toto jedlo, naucil ma ho varit moj ex priatel zid.robievam jednoduchsiu versiu ,casto rychla a chutna vecera
Myslím, že obdoba tohto jedla existuje skoro všade. Tex-mex si do paradajkovej omáčky šupnú ešte fazuľu a jedia s tortillami, napr. …
milá zuzka, tento recept vyzerá úchvatne. ale čo je ešte lepšie, ďakujem za panvicovú inšpiráciu, už dlho som sa chystala kúpiť také niečo a vďaka tebe a tvojmu manželovi teraz mám dobrý typ na konkrétnu. pretože ak to používaš ty, tak je 100% super. vďaka! 🙂
Ďakujem veľmi pekne, s panvicou sa skvele pracuje, má dobrú vlastnosť, že sa na ňu nelepia a neprihárajú zvyšky ani pri dlhšom opekaní. Jediné, čo môže byť nepríjemné, je jej váha, pre slabšiu ženu je trochu ťažká na manipulovanie jednou (alebo ľavou) rukou. Na žiadne vyhadzovanie palaciniek to teda nie je. Ale na sporáku „sedí“ a dá sa na nej robiť „bez držania“. Proste, niečo za niečo 😀
Ja mam tak rada Tvoj/vas blog!! Obcas mame nedelu, kedy odchadzame z domu tesne pred obedom a nechceme obedovat niekde v restauracii, pretoze mame nejaky program a pod. a vtedy je super prilezitost na brunch. A dnes taka nedela bola 🙂 Vcera som urobila placky (ktorych cesto mi samozrejme vobec nenakyslo 🙁 asi sa tak skoro do toho kakaoveho kolaca nepustim :-() a dnes doobeda saksuku a bolo to vynikajuce! Velmi, velmi podareny recept. Mnam 🙂
Alenka, mňam, musím aj ja niekedy spraviť, narobila si mi chute. Holt, Ottolenghi je Ottolenghi…
Si šikulka, že skúšaš takéto náročné recepty, veľa ľudí by pri letmom pohľade na zoznam surovín obrátilo list… Nevadí, že ti cesto na placky nevykyslo, v tomto prípade to vôbec nie je na závadu, čím plochejšie a suchšie, tým lepšie.
Ďakujem, že si tu a že to tu máš rada. Preto to robím. Aj keď to inak asi nemá zmysel…
PS: Niečo s tým kysnutým cestom urobíme. U nás alebo u vás? 😀
Recept sa chystam zopakovat buduci piatok. Pride kamaratka a mozno aj prespi, tak si urobime taku neformalnu lahku veceru (toto by mi chutilo aj o polnoci). Juj, moc sa mi paci tento recept!
Zuzka, vobec sa nevyznam, no rada skusam 😀 A prave vdaka Tvojmu blogu sa dozvedam o jedle trosku viac. Nie je to len zoznam receptov, ktore slepo vyberam a varim, ale vzdy velmi poucne riadky plne komplexnych informacii. To ma u Teba bavi asi najviac.
No a to kysnute cesto rozhodne u nas, pretoze si zacinam mysliet, ze je nieco „antikysnuce“ na mojom KA, rure alebo vo vzduchu 😀 Tak to treba vypatrat, si vitana 😉
Ďakujem, je to pre mňa veľká pocta.
Super, tak keď budete mať niekedy voľno, tak sa ozvi (na mail) a určite sa dohodneme. My sa radi zoznámime aj osobne. Si môj dvorný testovač, musím sa revanšovať…
Ja dakujem, Zuzka. A urcite sa ozvem 😉