„Nechceš čili?“ spýtal sa ma nedávno na spoločnej akcii M. Z gesta, ktoré pritom urobil – rozhodil rukami, som vydedukovala, že má čili papričiek dosť. „Minulý rok bolo na jednej rastline až 300 kusov. Mal som sto rastlín… Rozdávali sme…“ a opäť rozhodil rukami.

Neodmietla som. Takéto ponuky sa neodmietajú. Najmä, ak nemáte v záhrade ani jednu čili papričku. Moje počiatočné sekundové zaváhanie spôsobilo len ľahké zamyslenie nad tým, odkiaľ M. vie, že som si práve pred chviľou čítala recept od Vala Warnera na harissu, tuniskú čili omáčku a ľutovala, že žiadne čili papričky nemám. Tá harissa ma máta už roky. Stále som sa k nej nevedela dopracovať.

Harissa mi však bola súdená a na ďalší víkend som ju konečne spravila. Prišla mi vhod aj kvôli tomu, že sme čakali veľmi milú návštevu a mohla som ju hneď otestovať. Pre Kingu s manželom som k nej okrem iného upiekla chlebové placky. Počasie nám hralo do noty. Bola taká zima, že sme sa museli navečer vonku zabaliť do deky. Nezohrievali sme sa pri ohni, ale ohňom zvnútra. Harissa mala celkom slušný úspech a ako T. poznamenal, skvele sa hodila k červenému vínu.

Na druhý deň bolo ako na potvoru už nádherne, dalo sa vonku raňajkovať, aj obedovať. Ani večer sme u známych na terase nepotrebovali žiadne zohrievače. Ale asi to tak všetko malo byť. Všetko do seba zapadalo. A ja mám ďalší skvelý tip na pohostenie nielen do nepohody.

Harissa

  • 12 červených čili papričiek
  • 1 a ½ lyžičky koriandrových semienok
  • ½ lyžičky celej rímskej rasce
  • ½ lyžičky celej rasce
  • 4 strúčiky cesnaku
  • ½ lyžičky hrubozrnnej soli
  • 2 lyžičky paradajkového pretlaku
  • 2 a ½ lyžičky citrónovej šťavy
  • 1 lyžica oleja bez výraznej chuti
  • 7 kvapiek ružovej vody alebo oleja

Čili papričky opečieme zo všetkých strán na grile, v rúre pod grilom, alebo klasicky nad ohňom, kým celé nesčernejú a nevytvoria sa na nich pľuzgiere. Uzatvoríme ich do vzduchotesnej nádoby alebo mikroténového vrecka a necháme spariť. Keď papričky vychladnú, stiahneme z nich ohorené šupky, odstránime stopky, semiačka aj žilky. (Papričky neoplachujeme, aby sme z nich nezmyli príjemnú dymovú arómu.)
Koriander a rasce nasucho opečieme na panvici, kým sa neuvoľní ich aróma a následne podrvíme v mažiari alebo pomelieme na mlynčeku na korenie. Očistené papričky potom s korením a zvyškom ingrediencií rozmixujeme v mixéri, alebo spracujeme v mažiari na konzistenciu hustej omáčky alebo pasty a necháme chvíľu odležať, aby sa všetky chute prepojili.
Harissu používame na marinovanie alebo potretie hotových mias či zeleniny, ako dip, pikantnú pochutinu k jedlu, do sendvičov, hamburgerov, na hrianky, placky, na dochutenie omáčok, polievok a dusených jedál. Harissu môžeme primiešať aj do jogurtov, créme fraîche, tvarohu a čerstvého syra ako doplnok k slaným jedlám.
Harissu skladujeme v chladničke, kde nám vo vzduchotesnej nádobe vydrží aj niekoľko týždňov.