„Nechceš čili?“ spýtal sa ma nedávno na spoločnej akcii M. Z gesta, ktoré pritom urobil – rozhodil rukami, som vydedukovala, že má čili papričiek dosť. „Minulý rok bolo na jednej rastline až 300 kusov. Mal som sto rastlín… Rozdávali sme…“ a opäť rozhodil rukami.
Neodmietla som. Takéto ponuky sa neodmietajú. Najmä, ak nemáte v záhrade ani jednu čili papričku. Moje počiatočné sekundové zaváhanie spôsobilo len ľahké zamyslenie nad tým, odkiaľ M. vie, že som si práve pred chviľou čítala recept od Vala Warnera na harissu, tuniskú čili omáčku a ľutovala, že žiadne čili papričky nemám. Tá harissa ma máta už roky. Stále som sa k nej nevedela dopracovať.
Harissa mi však bola súdená a na ďalší víkend som ju konečne spravila. Prišla mi vhod aj kvôli tomu, že sme čakali veľmi milú návštevu a mohla som ju hneď otestovať. Pre Kingu s manželom som k nej okrem iného upiekla chlebové placky. Počasie nám hralo do noty. Bola taká zima, že sme sa museli navečer vonku zabaliť do deky. Nezohrievali sme sa pri ohni, ale ohňom zvnútra. Harissa mala celkom slušný úspech a ako T. poznamenal, skvele sa hodila k červenému vínu.
Na druhý deň bolo ako na potvoru už nádherne, dalo sa vonku raňajkovať, aj obedovať. Ani večer sme u známych na terase nepotrebovali žiadne zohrievače. Ale asi to tak všetko malo byť. Všetko do seba zapadalo. A ja mám ďalší skvelý tip na pohostenie nielen do nepohody.
Harissa
- 12 červených čili papričiek
- 1 a ½ lyžičky koriandrových semienok
- ½ lyžičky celej rímskej rasce
- ½ lyžičky celej rasce
- 4 strúčiky cesnaku
- ½ lyžičky hrubozrnnej soli
- 2 lyžičky paradajkového pretlaku
- 2 a ½ lyžičky citrónovej šťavy
- 1 lyžica oleja bez výraznej chuti
- 7 kvapiek ružovej vody alebo oleja
Čili papričky opečieme zo všetkých strán na grile, v rúre pod grilom, alebo klasicky nad ohňom, kým celé nesčernejú a nevytvoria sa na nich pľuzgiere. Uzatvoríme ich do vzduchotesnej nádoby alebo mikroténového vrecka a necháme spariť. Keď papričky vychladnú, stiahneme z nich ohorené šupky, odstránime stopky, semiačka aj žilky. (Papričky neoplachujeme, aby sme z nich nezmyli príjemnú dymovú arómu.)
Koriander a rasce nasucho opečieme na panvici, kým sa neuvoľní ich aróma a následne podrvíme v mažiari alebo pomelieme na mlynčeku na korenie. Očistené papričky potom s korením a zvyškom ingrediencií rozmixujeme v mixéri, alebo spracujeme v mažiari na konzistenciu hustej omáčky alebo pasty a necháme chvíľu odležať, aby sa všetky chute prepojili.
Harissu používame na marinovanie alebo potretie hotových mias či zeleniny, ako dip, pikantnú pochutinu k jedlu, do sendvičov, hamburgerov, na hrianky, placky, na dochutenie omáčok, polievok a dusených jedál. Harissu môžeme primiešať aj do jogurtov, créme fraîche, tvarohu a čerstvého syra ako doplnok k slaným jedlám.
Harissu skladujeme v chladničke, kde nám vo vzduchotesnej nádobe vydrží aj niekoľko týždňov.
Obaja sme velki milovnici chilli, takze za tyzden vzdy nejakych 10 chilli papriciek skonzumujeme 😀 A potom nam nezostane na taketo dobroty… Ale harissu som zhodou okolnosti kupila predvcerom (aka nahoda, vsak :-)), kedze mam s nou vyhliadnute nejake recepty, tak sa tesim, ze ju skusime aj s chlebovymi plackami. Opat velke dakujem za inspiraciu!
Alenka, som rada, že som vám zahrala do noty. Určite to nie je náhoda, ja mám pocit, že inšpirácia je vždy „vo vzduchu“. Ja si niečo „vymyslím“ a vzápätí na webe zistím, že podobné myšlienky má v danom čase viac ľudí… Je to zaujímavé. Tak niekedy vyskúšaj harissu doma, aby si mohla vylúčiť zo stravy ďalší priemyselný výrobok. (Aspoň ja sa im vyhýbam, najmä tým trvanlivým.)
Inak, ja sa chystám aj na tradičnejšiu prípravu harissy – zo sušených čili papričiek, ktoré sa nechajú cez noc napučať vo vode. Harissa má potom hustejšiu, pastovitejšiu konzistenciu, tmavšiu farbu a v chlade vydrží naozaj dlho.
Inak musim priznat, ze uz viackrat sa mi stalo, ze cely den som mala v hlave nejake jedlo (iba tak kdesi v podvedomi) a na druhy den som tu nasla cerstvo pridany clanok prave na tu temu 🙂
Urcite tu harissu doma skusim, ale budem rada, ak potom pridas recept aj na tu zo susenych chilli, pretoze len co nejaka dozreje, hned ju odtrhnem a zjeme ju, takze sa viem dostat iba k susenym od rodicov.
Platí. Bude to chvíľu trvať, kým sa čili vysušia, ale určite na to budem myslieť a pripravím update.
Vopred pekne dakujem! Tato stranka je uzasna 😉
Takže Val! Pozeram jeho staršiu show, browsujem si popri tom a tu aha, spomínaš ho 🙂
(Mediálny) svet je malý!!! 😀
Zuzka, este mi napadlo, hoci je to mimo tuto temu- da sa prosim Ta niekde v Bratislave zohnat filo cesto? Ked sa da, nahradim ho listkovym, ale mam zopar receptov, kde by sa vyslovene ziadalo to filo…
Alenka, filo sa dá kúpiť v M&S, ale nie som si istá, či ho majú vo všetkých predajniach, treba si to overiť napr. telefonicky, kým sa tam osobne vyberieš. Ale určite by som ho nenahrádzala lístkovým cestom. Ak, tak skôr štrúdľovým…
Naposledy som bola v M&S v Eurovei a tam ho nemali, alebo som ho iba nevidela. Nabuduce sa spytam a vopred aj preverim telefonicky, velmi pekne dakujem!
Zuzka, Jose, ešte raz veľmi pekne ďakujeme za čas strávený s Vami. Ako som ti už hovorila, chlebovú placku chcem určite vyskúšať, špenátový šalát taktiež a harrisu, ak budú chilli papričky, tak vyrobím aj pre nás. Skutočne boli štipľavé, ale dobre zahriali.
T. odkazuje, že mu všetko chutilo :).
Ahoj! Ďakujeme aj my, potešenie na našej strane 🙂 Som rada, že nám to tak pekne vyšlo a teším sa zase niekedy nabudúce.