Doma lazaret. Čo s víkendom doma? Maximálne tak pozorovať z okna päť myšiarok na vŕbe pred naším domom. Po zotmení krásne húkajú a krútia hlavami… A čo variť, keď nikomu nič nechutí? Inšpirácia prišla nenápadne. Mama mi vraví, nech deťom uvarím dobrý kurací vývar a ja som hneď rozmýšľala, čo s prípadným vývarom ďalej. A napadla mi osviežujúca polievka avgolemono, ktorú Gréci jedia v lete studenú a v zime teplú. Kombinácie citrónovej šťavy a vajec sa nezľaknite, keby to nebolo dobré, Gréci by to predsa nejedli.
Voilá, moje prvé buchty!
Ba práve naopak. Ak by mala mať slepačia polievka pre dušu nejakú podobu, podľa mňa by to bola práve grécka avgolemono. Hotový balzam na dušu. Každý si s ňou môže prísť na svoje. Povarte vo vývare ľubovolnú zeleninu, namiesto ryže dajte slovenskú ryžu (cestovinu orzo) a nakoniec zahustite podľa chuti – pre krémovejšiu konzistenciu a žltšiu farbu len žĺtkami, čím viac vajec dáte, tým bude polievka hustejšia.
No a k polievke som sa rozhodla upiecť buchty. Niekedy musím ísť na klasiku od lesa – buchty ma nikdy moc nebrali, ale zaujali ma v jednom zo starých zimných čísel Kinfolku. Čítať si o tradičnom domácom recepte na „Buchteln“ od nemeckej prispievateľky v americkom dizajnovom časopise je ako pozerať sa na starú vec novými očami. Navyše, keď hneď viete, že musia mať český pôvod, podobne ako napríklad „kolaches“ v Texase. A opäť, keby neboli dobré, Nemci ani Američania by ich nepiekli.
Bola som zvedavá na nemecký recept na kysnuté cesto. Bol (až na neroztopené maslo) vlastne identický s mojím receptom, ale išla som presne podľa neho a podarilo sa na jednotku. V recepte boli buchty plnené černicami a podávané s vanilkovou omáčkou (tu už zase trochu tuším inšpiráciu dukátovými buchtičkami), ale ja som ich robila s domácim slivkovým lekvárom – veď keď už klasika, tak poriadna. Voilà, moje prvé buchty! Vždy som si myslela, že ich budem piecť až pre vnúčatá, ale vôbec sa nehnevám, každý úspech sa počíta, lebo deti zjedli na posedenie po dve (ja tri!!!) a to je na víkend s horúčkami naozaj úspech.
Avgolemono
(Vajcovo-citrónová kuracia polievka)
- 1 l kuracieho vývaru
- 1 lyžica oleja
- 1 cibuľa
- 2 bobkové listy
- (zelenina podľa chuti, napríklad pór, mrkva, hrášok)
- (varené) kuracie mäso
- ½ šálky ryže
- 1/3 šálky citrónovej šťavy
- 3 vajcia
- soľ, čierne korenie
- petržlenová vňať alebo pažítka
V hrnci na oleji orestujeme nadrobno pokrájanú cibuľu, pridáme bobkové listy a dusíme do polomäkka. (Ak varíme zeleninu, orestujeme ju pokrájanú na menšie kúsky na cibuli tiež.) Zalejeme kuracím vývarom a povaríme (zeleninu domäkka). Do polievky dáme variť premytú ryžu a dolejeme dostatočným množstvom vody (cca ďalší liter). Posolíme a varíme ryžu do mäkka. Ak máme surové kuracie mäso, uvaríme ho tiež. (Ak máme už uvarené mäso, prehrejeme ho v polievke pred pridaním citrónovej šťavy s vajcami.) Na záver si v miske rozšľaháme vajcia s citrónovou šťavou. Pomaly do nej pridáme za naberačku horúcej polievky a premiešame. Pridáme ďalšiu naberačku horúcej polievky, premiešame a celý obsah misky vlejeme za stáleho miešania naspäť do polievky. Premiešame, stiahneme zo sporáka a prípadne ešte dochutíme soľou a čiernym korením.
Polievku podávame ihneď, posypanú petržlenovou vňaťou alebo pažítkou. (V lete necháme polievku zachladiť a podávame ju studenú.)
Buchty
- (15 – 20 buchiet)
Kysnuté cesto:
- 500 g polohrubej múky
- ¾ lyžičky soli
- 1 kocka čerstvého droždia (alebo 1 vrecko sušeného)
- 50 g cukru
- 250 ml plnotučného mlieka
- 120 g zmäknutého masla + na vytretie formy + na potretie buchiet
- 1 vajce
Plnka:
- slivkový lekvár
- práškový cukor
Do veľkej misy dáme preosiatu múku so soľou, v strede vytvoríme jamku. V malom hrnci zahrejeme mlieko s cukrom (nie viac ako na 40°C) a premiešame, kým sa cukor neroztopí. 5 lyžíc teplého mlieka vlejeme do jamky v múke a nasypeme doň rozdrobené droždie. Misu prikryjeme utierkou a necháme droždie 10 minút napučať. Potom do cesta pridáme zvyšok mlieka s cukrom, 120 g zmäknutého masla a 1 vajce izbovej teploty. Všetko dobre spracujeme a vymiesime vláčne nelepivé cesto. Prikryjeme ho utierkou a dáme na teplé miesto vykysnúť na cca 40 minút.
Potom si predhrejeme rúru na 180°C a vymastíme hlbší malý plech alebo zapekaciu misu maslom.
Cesto opäť dobre premiesime a rozdelíme na 15 – 20 rovnakých kúskov. Každý kúsok vytvarujeme do guľky, tú rozvaľkáme alebo v ruke roztlačíme na placku. Do stredu dáme za lyžičku lekváru a okraje cesta stlačíme prstami k sebe. Buchty kladieme do vytretého pekáča alebo zapekacej misy uzavretou časťou nadol tesne jednu vedľa druhej.
Naukladané buchty v pekáči potrieme roztopeným maslom a dáme na teplé miesto podkysnúť ešte aspoň na 10 minúť.
Potom buchty pečieme vo vyhriatej rúre 40 minút do zlatista, kým sa úplne neprepečú.
Hotové buchty posypeme práškovým cukrom a podávame.
Ďalšie recepty na polievky:
Príma sezóna – tekvicová polievka
Cvikla a spol. – cviklová polievka
Zelená sa, zelená – špenátová polievka
Thajský vánok – thajská kokosová polievka tom kha gai
Rajské – gazpacho (studená paradajková polievka)
Comfort Food – zelerová krémová polievka
3 z 1 – špargľová krémová polievka
Cool ako uhorka – uhorková studená polievka
Ryba pláva v polievke – cullen skink (mliečna polievka s údenou makrelou)
Lepší holub na tanieri… – holubací vývar s raviolami
Len aby sa nezabudlo na thajskú kuchyňu – thajská ostrokyslá polievka tom yam
Gril tuning – polievka z grilovaných paradajok a údenej papriky
Mulligatawny – mulligatawny (zeleninová kari polievka)
Zelený štvrtok – polievka z jarnej cibuľky a hrášku
Najlepší doping na svete – karfiolová polievka s kôprom
Keď polievka musí byť – polievka z červenej šošovice
Bento 2.0 – polievka miso (japonská polievka z fermentovanej sójovej pasty miso)
So superstar do Nového roka – boršč
Pohánka a miso – japonská polievka miso s pohánkovými rezancami soba
Recepty na kysnuté cesto:
Krúžok šikovných rúk: Kysnuté cesto – kakaový veniec