Toto leto bolo u nás najmä o tanieroch. Po trinástich rokoch sme vymenili staré za nové, ale hlavne som veľa letných večerí na tanieroch aj servírovala. Je to jeden z mojich obľúbených spôsobov prípravy a úpravy jedál. Šaláty zo surovej, grilovanej či marinovanej zeleniny v hlbokej mise často nevyzerajú veľmi lákavo, ťažko sa premiešavajú s dresingom, nešikovne sa naberajú. Na veľkom servírovacom tanieri je to však už iná káva.
V tomto smere je Simple veľmi inšpiratívna knižka…
Keď sa mi minulý rok dostala do rúk Ottolenghiho knižka Simple, úplne som prezrela. Pri jej čítaní a listovaní som zrazu presne videla, ako recepty vznikali. Ako keď rozkladáte a skladáte nejakú stavebnicu. Raz zachováte postup, ale vymeníte ingrediencie, inokedy časť z jedného receptu použijete do druhého, prípadne ich navzájom skombinujete atď. V tomto smere je Simple veľmi inšpiratívna knižka, lebo vás (ako v tom príbehu) nezasýti vždy len jednou rybou, ale naučí vás ryby chytať. Už som sa niekoľkokrát odvážila improvizovať, nejaký recept sama dotvoriť, alebo vymyslieť a tá následná radosť bola potom o to intenzívnejšia.
Aj keď sa budete Ottolenghiho držať od A po Z, stále vám nechá veľký priestor na fantáziu a vlastné nápady. Naposledy som takto pripravovala jeho paradajkové „carpaccio“, ktoré patrí medzi naše obľúbené jedlá. Často ho obmieňam, variujem, tentoraz som sa však držala originálnej receptúry. Mama práve robila langoše a paradajkový tanier s cibuľkovo-ďumbierovou salsou sa mi k nim zdal ako zaujímavé osvieženie. Až keď som to všetko spolu videla na stole, mi došlo, že ide o učebnicové „fjúžn“ tacos so salsou, koriandrom, smotanou a syrom. Šťastná náhoda a skvelý chuťový zážitok, myslím, že aj Ottolenghi by bol nadšený.
Tanierový tuning som túto sezónu aplikovala aj na baklažány, presnejšie na Nigellin recept na pečené mladé baklažány s cibuľou a oregánom, ktorým som minulú jeseň totálne prepadla. Piekla som si ich aj trikrát do týždňa, ako som sa ich nevedela dojesť. Tak som sa k tejto osvedčenej kombinácii chutí úspešne vrátila aj tento rok pri grilovaní. (Mimochodom, cibuľa s oregánom svedčí aj grilovanej cukine a skúste ju aj s paradajkami. Platí stále to isté, ak vám niečo chutí, skúšajte to aj inde. Už nikdy sa vám nezunuje cukina či paradajky.) A nakoniec ešte jeden syrový tanier, došlo na dávne resty a ja som konečne vyskúšala mozzarellu marinovanú v crème fraîche, starý recept od Jamieho Olivera, ktorý mi ostal v pamäti viac ako osemnásť rokov. V origináli sú čili papričky, ja som použila čili nite a okrem citrónovej aj limetovú kôru. Mozzarella v tomto prípade funguje doslova ako biele plátno, na ktoré môžete maľovať a realizovať sa. Pustite sa smelo do toho: červená, žltá, zelená, oranžová…
Človek by neveril, čo všetko spôsobia nové taniere a ako aj malá zmena v kuchyni môže priniesť veľké veci. Leto je definitívne za nami, ale tanierové variácie sú večné, plus prichádza sezóna rýb a darov mora, myslím, že na nejaké to crudo čoskoro príde rad. A viete, že všetko horeuvedené platí aj na ovocie a ovocné šaláty? Predstavte si všetky tie citrusy a taniere s exotickým ovocím. Mám už pár nápadov a viacero záložiek v kuchárkach na túto tému, tak tanierom zdar a novým zážitkom na nich detto!
Paradajkové carpaccio s ďumbierom, jarnou cibuľkou a koriandrom
- 1 – 2 veľké mäsité paradajky odrody hovädzie srdce
- 3 cm kúsok ďumbiera
- 3 jarné cibuľky
- 2 lyžice slnečnicového oleja
- 2 lyžičky octu z bieleho alebo červeného vína
- kúsok štipľavej papriky alebo čili (nemusí byť)
- hrsť koriandrovej vňate
- 1 lyžica olivového oleja
- soľ
Jarné cibuľky pokrájame na plátky a vložíme do misky. Ďumbier postrúhame najemno a spolu so soľou vymiešame na pastu, ktorú primiešame k cibuľke.
2 lyžice slnečnicového oleja prihrejeme na panvici a týmto teplým olejom zalejeme cibuľkovo-ďumbierovú salsu. Pridáme 1 lyžičku octu, premiešame a odložíme.
Paradajky pokrájame na tenké plátky, poukladáme ich na servírovací tanier, aby sa mierne prekrývali. Posolíme, pokvapkáme zvyškom octu a posypeme cibuľkovo-ďumbierovou salsou. Všetko nakoniec posypeme najemno posekaným čili (ak použijeme), koriandrovou vňaťou a pokvapkáme olivovým olejom.
Podávame s pečivom, alebo ako šalát či prílohu.
Grilované baklažány s oregánom, červenou cibuľou a petržlenovou vňaťou
- 2 menšie baklažány
- červená cibuľa
- 4 lyžice octu z červeného vína
- soľ, čierne korenie
- 1 strúčik cesnaku
- 4 lyžice olivového oleja
- 2 lyžičky sušeného oregána
- hrsť petržlenovej vňate
Baklažány pokrájame na plátky, jemne potrieme olejom a opečieme na grile alebo na grilovacej panvici z oboch strán domäkka.
Medzitým si cibuľu nakrájame na plátky, rozdrobíme ich a v miske zalejeme octom a posypeme soľou. Necháme marinovať, kým sa neopečú baklažány.
Hotové baklažány poukladáme na tanier, aby sa mierne prekrývali.
Do misky so zvyšným olejom pretlačíme alebo postrúhame cesnak, pridáme oregáno, zhruba 1 a pol lyžice studenej vody a dobre rozmiešame. Týmto ochuteným olejom potrieme ešte teplé plátky baklažánov a zvyšok oleja zamiešame do marinovanej cibule. Premiešame a cibuľu aj s octovým nálevom poukladáme na baklažány.
Všetko posypeme petržlenovou vňaťou a podávame ako prílohu.
Marinované grilované baklažány vydržia v chladničke vo vzduchotesnej nádobe niekoľko dní.
Mozzarella s crème fraîche, limetovou a citrónovou kôrou, čili niťami a čerstvým oregánom
- 4 mozzarelly z byvolieho mlieka
- 100 g crème fraîche (alebo kvalitnej kyslej smotany)
- limeta + citrón
- čili nite
- čerstvé oregáno
- olivový olej
- soľ, čierne korenie
Mozzarellu nakrájame na plátky, ktoré poukladáme na tanier tesne vedľa seba. Plátky mozzarelly potrieme crème fraîche a necháme 20 minút marinovať.
Potom na mozzarellu postrúhame kôru z limety, citróna, posypeme čili niťami, lístkami oregána, pokvapkáme olivovým olejom, citrónom, posolíme a posypeme čerstvo mletým čiernym korením.
Podávame ihneď s čerstvým pečivom a zeleninou, alebo ako prílohu k bielej rybe, hydine, aj bezmäsitým jedlám.
Viac inšpirácií na servírovanie na tanieri: