Tiramisu si asi nikto nespraví len tak, na bežný deň. Aj u nás, keď som ponúkala tiramisu, sa ma pýtali, čo sme oslavovali. Tiramisu je skrátka ten typ dezertu, ktorý si doprajeme pri špeciálnej príležitosti, raz za čas. My sme však žiadnu vhodnú príležitosť nemali v dohľade a ja som sa už nevedela dočkať. A rovno z dvoch dôvodov.
Po prvé, že som dostala vytúženú servírovaciu misu na podstavci, ktorá sa na tento typ dezertu veľmi hodí a po druhé, že som čírou náhodou na Food Networku videla recept na „rumovo-hrozienkové“ tiramisu, z ktorého som si odvodila toto „punčové“. Celkom sa mi pozdávala myšlienka, že si spravím vlastné tiramisu na mieru a prispôsobím jeho chuť, silu a dizajn podľa seba. Na výsledok som netrpezlivo čakala a dočkala som sa úspechu u celej rodiny. Moje experimenty sa vyplatili. Ani neviem, či je toto vôbec recept, ale pokúsila som sa ho pre vás zrekonštruovať. Posúďte sami. Prípadne vyskúšajte.
Punčové tiramisu
- 1 – 2 dl (sladeného) čierneho čaju Earl Grey
- cca 1 dl kvalitného aromatického alkoholu (tmavý rum, koňak, likér…)
- 1 – 2 dl kyselkavej ovocnej šťavy, alebo šťavy z kompótu (napr. višňovej, brusnicovej …)
- cca 24 dlhých cukrárskych piškótov
- 2 hrste hrozienok (najlepšie svetlých alebo zlatých sultánok)
- 6 žĺtkov
- ½ šálky cukru
- 500 g mascarpone
- 1 a ½ lyžičky vanilkového extraktu
- čokoláda na ozdobu
Z čerstvého čierneho čaju, alkoholu a ovocnej šťavy si pripravíme „punč“. Pomer alkoholu, čaju a šťavy si upravíme podľa vlastnej chuti a prípadne ešte dosladíme cukrom, ak treba. Časťou punču zalejeme hrozienka a necháme napučať. (Hrozienka rýchlejšie napučia, keď ich zalejeme ešte teplým punčom.)
Medzitým si vaječné žĺtky (izbovej teploty) a cukor mixérom vymiešame dopenista, kým sa cukor nerozpustí a žĺtky nezdvojnásobia svoj objem a nezbelejú. Potom do nich opatrne zamiešame mascarpone (tiež izbovej teploty), vanilkový extrakt a vymiešame dohladka. Do krému ešte opatrne zamiešame pár lyžíc punču podľa chuti.
Do zvyšného punču namáčame cukrárske piškóty a ukladáme ich natesno do servírovacej misy. Posypeme časťou napučaných hrozienok a zatrieme časťou krému. Vrstvy opakujeme, kým neminieme piškóty a hrozienka a zakončíme vrstvou krému. Tiramisu necháme v chlade tuhnúť minimálne 6 hodín, najlepšie cez noc.
Nakoniec povrch posypeme strúhanou alebo hobľovanou čokoládou.
Paradne trifle tiramisu 😉 Zuzka, priznaj sa, kde si splasila tu nadhernu misu? Uz vopred sa tesim na nejake lakave trifle z tvojej kuchyne 😉
Jáj, Adi, ide to mimo mňa. Švagrinka z Londýna veľmi pozorne číta môj blog a tak mi doniesla túto nádheru. A tiež sa neviem dočkať, kedy skúsim nejaký poriadny trifle. Možno už na Veľkú noc, niečo v duchu „vaječný koňak a pod.“, haha…
Dobry den, mozem sa opytat na konzistenciu? Pretoze ci uz so snehom, alebo uplne bez, stale u mna nie je idealna. Dakujem
Konzistencia bola asi ako „pribináčik“ – hustá, ale vzdušná. Pár tipov: piškóty nesmú byť presiaknuté. Najlepšie sú tvrdé, cukrárske piškóty, ale aj tie sa namáčajú len na sekundu z každej strany. Normálne detské piškóty stačí pokvapkať. Z každého krému sa vlhkosť odsáva práve do piškót. Ak sú priveľmi mokré, nenasiaknu viac vlhkosti z krému a tiramisu zostane vodnaté.
Ďalej by som nástojila na poriadnom vyšľahaní žĺtkov s cukrom do husta a biela, ako aj na izbovej teplote vajec a mascarpone. Ak je jedna zložka teplá a druhá studená, nespoja sa poriadne, čím sa opäť vytvára možnosť na nekonzistentný krém, ktorý sa rozteká.
„rozteka“ nie je v mojom pripade to prave slovo ale je pravda ze na servirovanie radsej uprednostnujem pohare 🙂 . Riedkost som pripisoval skor snehu takze dakujem za tipy, cez vikend vyskusam.
Palec hore za Woodforda. 😉
Isiel do receptu, alebo je v nom iny alkohol?
Viktor, jasné, že išiel do receptu, len som to tam vyslovene nechcela písať. Toto fajnové pitie si šetrím na podobné recepty, lebo má okrem lahodnej chuti aj fantastickú vôňu. Používam ho všade, kam má ísť voňavý alkohol ako rum a pod.