Keď sme takto v lete pred dvomi rokmi objavovali Korutánsko, v opojení z ohromných panoramatických alpských ciest sme zabŕdli aj kúsok severnejšie do Salzburska (Soľnohradska) a ostali sme úplne paf. Vtedy som si povedala, že nabudúce to bude práve Salzbursko. Letná dovolenková kombinácia kúpania sa v jazerách a turistiky v Alpách sa nám osvedčila a tak už len ostávalo vybrať jazero, kempy a naštudovať možnosti trávenia voľného času v ich okolí.

Netvrdím, že je Rakúsko zem zasľúbená gastronómii, ale cestovnému ruchu určite, a tak som nepochybovala, že si nakoniec aj my – gastronauti prídeme na svoje. Ako som už niekoľkokrát spomínala v súvislosti s Viedňou a Rakúskom, či už o ich gastronómii alebo kávovej kultúre, objavovať dobré gastrotipy je tu oveľa ťažšie, ale o to dobrodružnejšie. A dvojnásob platí aj to, že dobré veci nie sú pre každého, zadarmo či samozrejmosť. Pre dobré veci sa treba trošku potrápiť, neudrú vám len tak do nosa, treba sa za nimi trochu poobzerať.

Napravili sme si „optiku“ a estetické vnímanie prírodnej a kultúrnej krajiny…

Dobré veci síce nie sú zadarmo, ale ani vás nezruinujú. Aj s nižším rozpočtom sa dá na cestách v Rakúsku odstravovať kvalitne, len treba vedieť, ako na to. Napríklad si kupovať domáce produkty v stánkoch pri ceste. Bola by škoda ísť k jazeru a nedať si rybu. Zaostrite popri cestách okolo jazier na cedule „Steckerlfisch“ a dajte im šancu. Na palici tradične pečené alebo údené ryby nemajú chybu. Servírované len tak na papieri s mesiačikom citróna, s pečivom čerstvo vybratým z pece a fľašou radleru, kochať sa pri tom výhľadmi na jazero, čo viac si na dovolenke priať?

No dobre, ak je pre vás oblizovanie si mastných prstov kdesi pri ceste príliš naturálne a chcete niečo kultivovanejšie a povznášajúcejšie, mám jeden tajný tip z mondénnej alpskej oblasti Bad Gastein. Malebný vidiecky penzión Rudolfshöhe, dobre ukrytý vysoko v horách nad Bad Gesteinom, kam vraj rada chodila na pikniky aj cisárovná Sisi. Vy si sem dnes môžete prísť odpočinúť po túre, dať si ľahký obed, domáci dezert ku káve, alebo si užiť degustačnú večeru pri západe slnka. Z terasy a záhrady si vychutnáte pôsobivé výhľady do krajiny po celý deň. Majitelia Stefan a Jan sa sem minulý rok presťahovali z Berlína a vytvorili tu oázu pokoja, skvelého dizajnu a modernej alpskej gastronómie. Takto si predstavujem, že by to malo byť všade. Štandard. Lokálne suroviny, domáce výrobky, veľa listovej zeleniny, veľa-veľa sezónnej zeleniny a komplexne vystavané chute. Stručný jedálny lístok, vkusný inventár, inšpiratívne priestory a ľudia.

Pre (duchom) mladšie ročníky, urban hipsterov či adrenalínových maniakov mám zase tip z Leogangu, oblasti Saalfelden. Dizajnový horský hotel Mama Thresl je ideálnym riešením pre všetkých, ktorí neobsedia v kľude na zadku. Tu sa môžete hojdať za barom na hojdačkách, neustále loviť nejaké zaujímavé instagramové zábery, alebo hoci aj vyliezť do svojej izby po ferrate. To všetko za hudobného sprievodu DJ alebo premietania outdoorových GoPro videí. Moderný koncept zdieľania „komunitného“ priestoru (WC „bratia“ a „sestry“) tu podporuje aj vzdušný interiér, otvorená kuchyňa s pecou na drevo, či mnohonárodnostný personál, čo z Mama Thresl robí vskutku kozmopolitné trendy miesto. (V zime tu musí byť veľmi rušné après-ski.) A ozaj, nech vám ani nenapadne odísť bez ochutnania nejakého flammkuchenu, to sa tu musí.

Na záver sme dostali ešte jedno odporúčanie v oblasti Pongau, v dedinke Goldegg. Ak by ste si sem prišli pozrieť napríklad zámok Goldegg, alebo alpskú katedrálu v susednom St. Johann im Pongau, zastavte sa v hoteli Der Seehof. Na prvý pohľad trochu snobský podnik, ako vystrihnutý z Bergmannových filmov, s čistou severskou estetikou a trochu excentrickými artefaktmi, zasadený do romantického prostredia pri jazere s výhľadom na zámok. Za všetkým tým je ale dobre premyslený, progresívny koncept. Napríklad reštaurácia Hecht! r120, ktorá varí striktne z lokálnych surovín (rádius 120 km) a spracúva produkty bezo zvyškov (v jedálnom lístku sú hojne zastúpené vnútornosti). Majitelia tu kedysi začínali s malou zeleninovou záhradkou, postupne sa začali rozrastať, piecť vlastný chlieb a pečivo a dnes sú Hotelom roka 2017 podľa hodnotenia Gault&Millau. Na tanieroch však nečakajte nič extravagantné, všetky chute vám budú až príliš povedomé, mne osobne pripomínali jedlá môjho detstva u babky, jahody chutili úplne ako z našej záhrady… A nebojte sa zobrať so sebou aj deti. My sme sa rozhodli stráviť tu posledný večer dovolenky a okrem toho, že sa personál v prvom rade postaral o deti (uvarili im na želanie), majú tu celú jednu miestnosť zariadenú ako detskú izbu, takže sme si mohli nerušene vychutnať jedlo i atmosféru.

Hotel Der Seehof vyhľadávajú známi umelci a literáti, ktorí tu hľadajú pokoj a inšpiráciu. Jeden známy šéfredaktor sa vyjadril, že slovo hotel v tomto prípade nie je úplne výstižné, skôr by sa to tu vraj malo volať „zariadenie na očarúvanie“, čím vzniklo nové, dlhé ale trefné slovo Verzauberungsanstalt, ktoré Der Seehof prijal za svoje. Napriek tomu, že naňho nemáme adekvátny slovenský preklad, presne viem, čo tým chceli povedať. My sme boli počas dovolenky v Salzbursku očarení non-stop. Napravili sme si „optiku“ a estetické vnímanie prírodnej a kultúrnej krajiny všetkou tou krásou majestátnych Álp, úhľadnosťou dediniek, horských usadlostí, tyrkysových jazier, pokosených „plyšových“ lúk a dobili si baterky „nazeleno“ na 100%. Už teraz mi Alpy chýbajú a neviem sa dočkať, kam vyrazíme a čo objavíme na budúce. Čo vy? Kde sa dobíjate? Čím sa očarúvate toto leto vy?

Fotogaléria:

Ďalšie tipy na výlety do Rakúska:
Cestou necestou
Moje slovenské more
Gastroturizmus na dovolenkový spôsob
Ako chutí najlepšie mesto pre život
Tak ďaleko, tak blízko do brucha Viedne
Viedenská gastrokultúra a my
Jesenné výpady za hranice (všedných dní)
Wachau – nakuknutie do raja
36 hodín v marhuľovom kraji
AT – DE: Wunderschön
Vianoce na zámku