Ako som minule vyberala z barovej skrinky poháre na martini, zazrela som jedným okom kdesi úplne vzadu zastrčené koňakové poháre. Nepoužívané, zaprášené, na okraji záujmu. Kúpené kedysi dávno v prehistórii v návale eufórie zo slobody, keď sme ešte boli bezstarostní DINKs s minimom záväzkov a maximom možností… Ten pohľad mi v hlave ostal niekoľko dní. Myšlienka na poháre, z ktorých už desať rokov nikto nič nepil…
… pomalým krúžením, zahrievaním pohára v dlani.
Reklamy na supermarkety otravne verklíkujú „A aké sú vaše dokonalé Vianoce?“ a ja si vravím, čo najďalej od vás, kdesi v tichom zrube v horách, pri krbe, s pohárom benediktínky v ruke, ani sneh nemusí byť… Zrub v horách nemám, ani krb, ale minimálne tú benediktínku môžem mať. A vtedy mi všetko docvaklo. Moje koňakové poháre! To je ono! Tieto Vianoce budú v znamení koňakových pohárov. Zrazu mi všetko do seba zapadá. Konečne si doplním bar o fľaše likérov, benediktínky, Cointreau a Grand Marnier, ktoré si vychutnám bez ľadu, len pomalým krúžením, zahrievaním pohára v dlani. To, čo je s vínovými pohármi tabu, je s koňakovými povolené, ba čo viac, žiadúce. Užite si ten pocit postupne uvoľňovanej arómy, strčte do pohára nos.
Sviatočné menu som tento rok plánovala obohatiť o pár retro, či skôr vintage jedál. Vynikajúcu gaštanovú polievku s brandy som minulý rok robila s bourbonom, tak som ju teraz vyskúšala s benediktínkou a dobre som urobila. Sladkosť benediktínky a jej vianočná aromatika vanilky, pomarančovej kôry, klinčekov a škorice ku gaštanom naozaj sedí. Ale polievku si môžete urobiť s hocijakým brandy, koňakom, sherry alebo marsalou, záleží na tom, čo máte doma. Alebo úplne bez alkoholu. Na predjedlo či ako pohostenie pre návštevy som si spomenula na kedysi obľúbený párty hit rokov minulých – sušené slivky s mandľami v slaninke, ktoré som tentoraz marinovala v likéri Grand Marnier. Na nealkoholickú verziu plnila kozím syrom. Trochu piplačka, ale keď zapriahnete aj návštevu, viac rúk slivky naplní rýchlejšie a ešte sa aj zabavíte. A zvyšok blanžírovaných mandlí opražte na oleji a posoľte. Zmiznú ako prvé.
Na vianočný dezert som si už dávnejšie poznačila „oldschool poháre“, len som dlho nevedela prísť na to, ako a do čoho ich budem servírovať. A bum! Veď do krásnych, baňatých koňakových pohárov! Pri tejto vzácnej príležitosti som preto konečne vyskúšala slávnu čokoládovú penu z troch ingrediencií – čokolády, šľahačky a marshmallows. Jeden z receptov, pri ktorom si poviete, ako som doteraz mohla bez neho žiť? Ja mám rada čokoládu na „horko-slano-kyslo“, s (kyslým) ovocím, takže som penu doladila s kyslastým crème fraîche a červeným ovocím, ale fantázii sa medze nekladú, vidím to dobre aj s citrusmi, či štipľavými tónmi ďumbiera a čili. Na ozdobenie som prehrabala zásoby z mrazničky a špajze – posledné vrecko mrazených višní, snehové pusinky od susedy Simonky a hlavne úžasný darček od Maťky – mrazom sušené maliny. A bolo vymaľované, priatelia, za takýto dezert by sa nemusela hanbiť ani najlepšia cukráreň v meste.
A na záver môj ďalší tip, ako si užiť Vianoce. Nečakajte na Vianoce a užívajte si všetko už dnes. Stromček, svetielka, dobroty, filmy, návštevy. Je totiž dosť dobre možné, že kým prídu Vianoce, budete už úplne KO a nebudete mať na nič chuť. A preto si pripravte do mrazničky čo najviac „polotovarov“ pre prípad, že vás lenivosť a letargia úplne ochromia. Ja mám už zamrazené ragú a bešamel na lasagne, sous vide bôčik, aj kiwi pyré na ovocné poháre, ale je možné, že sa do Vianoc minú a budem musieť improvizovať. Tak teda prekutrite zásoby v špajzi, barovú skrinku, nepoužívaný riad, odložený „na horšie časy“, či jedlé dary. Netreba hneď bežať do obchodu, možno máte všetko potrebné dávno doma. Tak, čo? Prišli ste na niečo? V znamení čoho sa budú niesť vaše tohtoročné Vianoce? Už máte všetko premyslené, alebo vás to ešte len čaká? Alebo budete radšej improvizovať?
Gaštanová polievka s brandy
- 3 lyžice masla
- 1 cibuľa
- 1 mrkva
- 2 stonky zeleru
- 3 – 6 lyžíc brandy, koňaku, bylinkového likéru alebo sherry či marsaly (podľa sladkosti a chuti)
- cca 300 g lúpaných gaštanov
- 2 litre vývaru
- 1 vetvička tymianu
- 50 ml smotany na šľahanie
- soľ, čierne korenie
- crème fraîche, slanina, sušené brusnice, olivový olej na servírovanie
Na masle si orestujeme pokrájanú cibuľu, mrkvu a zeler zhruba 8 minút, potom podlejeme alkoholom a vyvaríme ho. Pridáme gaštany, vývar a tymian, privedieme k varu, znížime teplotu a necháme variť asi 25 minút, kým gaštany nezmäknú.
Potom polievku rozmixujeme dohladka, prípadne aj prepasírujeme, ak chceme. Polievku opäť privedieme do mierneho varu a prilejeme smotanu. Rozmiešame, necháme mierne prevrieť, dochutíme soľou a čiernym korením a podávame.
Polievku servírujeme s kopčekom crème fraîche, trochou vyškvarenej slaninky, sušenými brusnicami a pár kvapkami olivového oleja.
Sušené slivky v slaninke
- 400 g sušených sliviek bez kôstok
- 150 – 200 g prerastenej slaniny
- 100 g banžírovaných mandlí
- 100 g čerstvého kozieho syra
- 4 lyžice brandy, koňaku, portského vína alebo likéru Grand Marnier
- rastlinný olej
Na macerované slivky si 200 g sušených sliviek naložíme do alkoholu a necháme cez noc macerovať.
Macerované slivky naplníme blanžírovanými mandľami, obalíme v kúskoch slaniny a upevníme špáradlami.
Slivky bez alkoholu pozdĺžne rozstrihneme, naplníme kúskom čerstvého kozieho syra a obalíme slaninou. Pripevníme špáradlami.
Na panvici alebo v hrnci s hrubým dnom si rozohrejeme olej a slivky na ňom zo všetkých strán opatrne opekáme do chrumkava. Podávame teplé, alebo izbovej teploty ako jednohubky alebo malé predjedlo k aperitívu.
Poháre s čokoládovou penou
- 200 g tmavej čokolády
- 500 ml smotany na šľahanie
- 100 g bielych marshmallows
- štipka soli
- 200 g crème fraîche
- 100 g mrazených višní
- 50 g pusiniek z bielkov
- 50 g mrazom sušených malín
V hrnci nad parou si pomaly roztopíme čokoládu s 250 ml smotany na šľahanie, marshmallows a štipkou soli, kým sa všetko nespojí. Odstránime zo sporáka a za občasného premiešania necháme vychladnúť na izbovú teplotu.
Potom si vyšľaháme zvyšok smotany dotuha a zmiešame s vychladnutým čokoládovým krémom. Dobre premiešame, naplníme do 4 – 6 pohárov, poháre prikryjeme potravinovou fóliou a necháme v chladničke stuhnúť aspoň 6 hodín, alebo cez noc.
Poháre pred podávaním ešte dozdobíme s crème fraîche, posypeme rozdrvenými snehovými pusinkami a sušenými malinami.
Parada !
Poprosim recept na souse vide bocik – vyskusal som uz viacere, ale ziadny z nich nebol ten pravy
Ďakujem!
Bôčik najprv naložíme na noc do chladničky do sladko-slaného láku – cca 4 šálky vody, 1 lyžica soli a 1 lyžica cukru. Môže byť aj cesnak, kúsky ďumbiera, celé korenia podľa chuti, tvrdé bylinky a pod.
Na druhý deň bôčik vyberieme, osušíme a dáme zavákuovať s celým korením a tvrdými bylinkami (bez cesnaku!). Dať variť na 70°C aspoň na 16 hodín. My sme varili 19 hodín, lebo 16 hodín vychádzalo na 4:00 ráno a nechcelo sa nám vstávať 🙂
Takto pripravený bôčik necháme zavákuovaný úplne vychladnúť a zamrazíme.
Tak veľa šťastia, nech sa vydarí!
No,dokonalé ,Zuzka ..tento tvoj blog,to je ako jeden veľký recept na šťastný život 🙂 malinky si zúžitkovala grandiózne !
No, nejaké recepty tu sú, ale na šťastný život… neviem, neviem 😀 😀 😀 Ja ďakujem za maliny, na Silvestra hostia obdivovali!